Gündem

Almanya: “Gazze Filistinlilere Aittir”

İsrail hükümetinin bazı üyeleri tarafından Gazze'de yasa dışı Yahudi yerleşimler kurma çağrısı yapıldı. Yapılan konferansı kınayan Almanya Dışişleri Bakanlığı, Gazze'nin Filistinlilere ait olduğunu vurguladı.
30 Ocak 2024

Almanya, İsrail’de aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir liderliğindeki Yahudi Gücü Partisinin öncülüğünde düzenlenen ve İsrail hükümetinden bakanların da katıldığı Gazze Şeridi ve işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyinde yasa dışı yerleşim yerlerinin yeniden inşasına çağrı yapılan konferansı kınadı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sebastian Fischer, Berlin’de yaptığı açıklamada, “İsrail hükümetinin bazı üyelerinin Gazze’nin yerleşim durumuyla ilgili bu konferansa katılımını ve yaptığı açıklamaları mümkün olan en güçlü ifadelerle kınıyoruz ve bu açıklamaları mümkün olan en açık ifadelerle reddediyoruz.” dedi.

“İsrail’in Gazze’yi yeniden işgal etmesi kabul edilemez”

Bunu daha önce birkaç kez ifade ettiklerini anımsatan Fischer, bu konuyu İsrail hükümetiyle yaptıkları görüşmelerde de dile getirdiklerini belirtti. Fischer, “Filistinli nüfusun Gazze’den sürülmesine ilişkin bu tür düşünceler ve İsrail’in Gazze’yi yeniden işgal etmesi hiçbir şekilde kabul edilemez.” diye konuştu.

Söz konusu durumun uluslararası hukukun açıkça ihlal edildiği anlamına geldiğine dikkati çeken Fischer, “Filistinliler Gazze’den zorla yerlerinden edilmemeli. Gazze’nin yeniden işgali ya da topraklarının azaltılması söz konusu olmamalıdır. Bu uluslararası toplum tarafından da geniş ölçüde desteklenen bir tutumdur. ” ifadesini kullandı.

“Gazze Filistinlilere aittir”

Filistinlilerin görmezden gelindiği bir çözüm olmaması gerektiğini dile getiren Fischer, şöyle devam etti: “Gazze Filistinlilere aittir. İki devletli çözüme giden yolda bölgede kalıcı barış ve istikrarın temel şartı olan kendi geleceklerine kendileri karar verebilmelidir. Sınır dışı etme fantezileriyle İsrail’in güvenliğini sağlayabileceklerini düşünen herkes açıkça yanlış yoldadır. Filistinlileri de içeren çatışmaya sürdürülebilir çözüm bulmak İsrail’in kendi çıkarınadır ve bu da ancak iki devletli çözüm olabilir.”

Uluslararası Adalet Divanının (UAD) İsrail’e bu tür kışkırtıcı açıklamalar yapmaktan kaçınması ve İsrail mahkemelerinin bunları soruşturması çağrısında bulunduğunu hatırlatan Fischer, Almanya olarak beklentilerinin de bu yönde olduğunu sözlerine ekledi.

Ne olmuştu?

Aşırı sağcı Bakan Ben-Gvir’in partisinin öncülüğünde, 7 Ekim olaylarına cevaben, Gazze Şeridi ve işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyinde Yahudi yerleşim yerleri kurulmasını teşvik etmek amacıyla İsrail Başbakanı Binyamin​​​​​​​ Netanyahu hükümetinden bakanlar ile İsrail Meclis üyelerinin katılımıyla konferans düzenlenmişti.

BM, İsrail’in yerleşim birimlerini durdurma çağrısı yaptı

Netanyahu hükümetinden 12 bakanın katıldığı konferansta, İsrail’in saldırılarını sürdürdüğü abluka altındaki Gazze Şeridi’nde kurulması savunulan yasa dışı yerleşim yerlerinin olduğu büyük bir harita sergilenmişti.

Birleşmiş Milletler, işgal altında bulunan Filistin topraklarındaki Yahudi yerleşim birimlerinin yasa dışı olduğunu belirtiyor ve iki devletli çözümü baltaladığı gerekçesiyle İsrail’e yerleşim birimlerini durdurma çağrısı yapıyor. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Sıla-i Rahim Bizi Biz Yapar

İslam, Müslüman bireyi en yakınındakilerden başlayarak çevresindeki insanlara karşı sorumlu tutmuştur. Akrabaların yakınlığına göre bu hak ve sorumluluklar maddi ve manevi olarak farklılık göstermektedir. Bu hakları gözetmek sıla-i rahim kavramı ile ifade edilmiştir.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş