Gündem

İngiltere’de AB’ye Dönmek İsteyenlerin Oranı Artıyor

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmasının (Brexit) üzerinden geçen dört yılda İngiltere'de en büyük etki ekonomik alanda görülürken, yapılan anketlere göre AB'ye geri dönme yanlılarının oranı artıyor.
30 Ocak 2024
İngiltere'nin AB'ye dönmesini destekleyenlerin oranı 18-25 yaş gençlerde yüzde 66 oldu. @shutterstock

Brexit’in etkisini en çok ekonomide gören İngiltere’de AB’ye dönmek isteyenlerin oranı artıyor. Anketlerde, İngiltere’nin AB’ye dönmesini destekleyenlerin oranı 18-25 yaş gençlerde yüzde 66 oldu.

İngiltere merkezli araştırma şirketi YouGov’un Ocak 2023’te yaptığı ankete göre, katılımcıların yüzde 54’ü Brexit’in yanlış karar olduğunu ifade ederken, kararın doğru olduğunu düşünenler yüzde 35’te kaldı. Katılımcıların yüzde 58’i ise AB’ye yeniden katılmayı savunuyor.

AB’ye tekrar girmek isteyenlerin oranı arttı

Deltapoll araştırma şirketinin 19-22 Ocak 2024’te yaptığı ankete göre, katılımcıların yüzde 47’si AB’ye geri dönüşü desteklerken, yüzde 37’si desteklemediğini belirtti. Araştırma şirketi Savanta’nın Eylül 2023’te yaptığı ankette ise 18-25 yaş nüfusun yüzde 66’sı AB’ye dönüşten yana.

Ülkede 2020-2024’te yapılan 169 anketin yalnızca 21’inde AB dışında kalmayı destekleyenler önde, üç ankette ise geri dönmeyi destekleyenlerle AB dışında kalmayı destekleyenlerin oranı eşit çıktı.

7 bin iş kaybı yaşandı

AB’den ayrılan İngiltere’de en büyük etki ekonomik alanda görüldü. Değişen Avrupa’da Birleşik Krallık isimli düşünce kuruluşu yayımladığı raporda, Brexit olmasaydı İngiltere’deki yatırımların bugünkünün yüzde 25 üzerinde olacağı tahmininde bulundu.

İngiltere’de Brexit öncesine göre 330 bin daha az iş bulunduğunu da açıklayan kuruluşa göre finans sektöründe 7 bin iş kaybı yaşandı.

Üçte bir oranında gıda enflasyonunun sebebi Brexit

Londra Ekonomi ve Siyasal Bilimler Okulu (LSE) yaptığı araştırmada, 2019-2023’teki gıda enflasyonunun üçte birinin sebebinin Brexit olduğunu ortaya koydu. Brexit’in market alışverişine yansımasının 7 milyar sterlin yaklaşık 8 milyar 200 milyon euro olduğu bilgisi de rapora yansıdı.

İngiltere merkezli Ulusal Ekonomi ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsünün Kasım 2023’te açıkladığı tahminlere göre, Brexit sonrası İngiltere’nin Gayri Safi Yurt İçi Hasılası yüzde 2 ila 3 düştü. Enstitü, bunun kişi başı yaklaşık 850 sterlinlik kayba eşit olduğunu da açıkladı.

İrlanda denizinde yapılan gümrük kontrolleri kaldırıldı

Birleşik Krallık’ın AB üyesi sınır komşusu İrlanda Cumhuriyeti ile ticari ilişkilerini düzenlemek için ise Kuzey İrlanda Protokolü hayata geçirildi. Bu kapsamda İngiltere’nin diğer bölgelerinden Kuzey İrlanda’ya gidecek ürünlerde yeşil şerit, buradan AB ülkelerine gitme ihtimali bulunan ürünlerde ise kırmızı şerit yer almasına karar verildi. Böylelikle İrlanda denizinde yapılan gümrük kontrolleri kaldırıldı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş