Gündem

AB’den Filistin’e Yardımların Kesilmesine Tepki

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, UNRWA'ya finansal desteğin kesilmesinin “Filistin halkına yönelik toplu cezalandırma” olacağını söyledi.
01 Şubat 2024
@shutterstock

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansına (UNRWA) finansal desteğin askıya alınmasının “Filistin halkına yönelik toplu cezalandırma” anlamına geleceğini ve bunun söz konusu olmaması gerektiğini söyledi.

Borrell, Ukrayna’ya mali destek sağlanması hedefiyle Birliğin uzun dönemli bütçesindeki değişiklikleri ele almak için düzenlenen özel liderler zirvesinin girişinde basına açıklamalarda bulundu.

“Filistin halkına yönelik toplu cezalandırma söz konusu olamaz”

Zirvede Gazze’deki durumun da görüşüleceğini ifade eden Borrell, ABD ve bazı ülkelerin, UNRWA’ya yönelik finansal desteği askıya alma kararını değerlendirdi.

Borrell, AB liderlerine UNRWA’yı desteklemeye devam etmenin önemini vurgulayacağını belirterek, “UNRWA personelinin 7 Ekim saldırılarına karıştığına ilişkin iddialar konusunda soruşturma yapılmalı ancak Filistin halkına yönelik toplu cezalandırma söz konusu olamaz.” diye konuştu.

“UNRWA’nın faaliyetleri durmamalı”

“UNRWA’nın faaliyeti durmamalı. Eğer UNRWA’yı fonlamayı keserseniz, tüm Filistin halkını cezalandırmış olursunuz.” diyen Borrell, AB’nin bu yönde bir kararı olmadığının altını çizdi. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

Pin It on Pinterest

Paylaş