Gündem

Norveç ve İspanya BM Filistin Ajansına Yardımlarını Sürdürüyor

Norveç ve İspanya bazı ülkelerin mali desteği durdurduğunu açıkladığı BM Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı'na yaptıkları mali yardımlara devam edeceklerini açıkladı.
10 Şubat 2024

Norveç, bazı ülkelerin desteğini geçici süreyle durdurma kararı aldığı Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansına 26 milyon dolar yardım gönderdiğini duyurdu. İspanya da yardımlara devam edeceğini açıkladı ve UNRWA’ya 3,5 milyon avro finansman sağlayacağını bildirdi.

Norveç Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide, X hesabından yaptığı paylaşıma göre, Norveç Filistinli mültecilere yardım eden Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’na (UNRWA) 26 milyon dolar yardım gönderdi.

Eide, “UNRWA, Gazze’deki insani çabaların bel kemiğidir. Hizmetleri, aşırı ihtiyaç içerisinde bulunan milyonlarca insan için kritik önem taşıyor.” dedi.

İspanya, UNRWA’ya 3,5 milyon avro finansman sağlayacağını açıkladı

İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares, Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’nın (UNRWA) faaliyetlerini sürdürebilmesi için kısa vadede 3,5 milyon avroluk finansman sağlayacaklarını açıkladı.

UNRWA’nın işlevi ve İsrail’in iddiaları

BM üyesi devletlerin gönüllü katkılarıyla finanse edilen UNRWA, faaliyetlerine başladığı 1950’den bu yana Filistinli mültecilere gıda, sağlık, eğitim ve barınak gibi insani yardımları sağlayan ana kuruluş konumunda bulunuyor.

Ajans, 5,9 milyon Filistinli mülteciye destek sağlıyor.

UNRWA, yaklaşık 74 yıldır Filistinlilerin yaralarını sarmaya çalışırken bu süreçte tesisleri defalarca İsrail tarafından vuruldu, tonlarca gıda ve ilaç yok edildi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrailli yetkililerin UNRWA personelinin 7 Ekim saldırılarına karıştığına ilişkin iddialarının acilen soruşturulmasını istemişti.

UNRWA da İsrail’in iddialarına yönelik soruşturma başlatmıştı.

Almanya, İsviçre, İtalya, Kanada, Finlandiya, İzlanda, Avustralya, İngiltere, Hollanda, ABD, Fransa, Avusturya, Japonya ve Estonya UNRWA’ya yönelik finansal desteğini geçici süreyle durdurma kararı aldıklarını açıklamıştı.

Norveç, İrlanda ve İspanya ise UNRWA’ya desteklerini sürdüreceklerini duyurmuştu.

Reklam (İç Sayfa)

Pin It on Pinterest

Paylaş