Gündem

Fransa’da Artan İslamofobi, Nitelikli Müslüman Kadınları Ülkeden Göçe Zorluyor

Fransa'da Müslüman kimliğiyle kariyer yapmak isteyen kadınlar, yeterli eğitim ve donanıma sahip olsalar da gördükleri ayrımcılık nedeniyle ülke dışında iş imkanları aramak zorunda kalıyor.
15 Şubat 2024
@shutterstock

7 milyon Müslümanın yaşadığı Fransa’da nitelikli Müslüman kadınlar, gerek iş hayatında gerekse sosyal hayatta gördükleri ayrımcılık nedeniyle kariyerlerine devam etmek başka ülkelere göç etmek zorunda kalıyor.

Fransa’da kadınlara yönelik Müslüman karşıtlığının İslamofobi boyutunu incelemeyi ve bununla mücadeleye yönelik öneri listesi sunmak için hazırlanan rapor, “zorlayıcı politikaların” başörtülü kadınların kamuda çalışmasını tamamen kısıtladığına, özel sektörde başörtüsüne karşı ayrımcılığı ve toplumsal düzeyde İslamofobi’yi güçlendirdiğine dikkati çekiyor.

Müslüman karşıtlığı arttı

Hem politik hem de toplumsal düzeyde artan Müslüman karşıtlığı, Fransa’da doğup büyümüş, yüksek eğitimli ve ülkeye katkıda bulunacak mesleki becerilere sahip olmalarına rağmen başörtülü kadınların toplumdan dışlanmasına yol açıyor.

Ayrımcılık ve sosyal kabul eksikliği, Müslüman kadınları çoğu zaman Fransa sınırlarının ötesinde iş fırsatları aramak zorunda bırakıyor.

Müslüman kadınlar her alanda ayrımcılığa uğruyor

Fransa’daki başörtüsü yasağı, tesettürlü kadınları okullardan uzaklaştırıyor, kariyer yapmalarını ve genel refahlarını olumsuz etkiliyor. Fransız toplumuna katkıda bulunma motivasyonlarına rağmen Müslüman kadınların eğitim ortamlarında becerilerini ve deneyimlerini paylaşmalarına izin verilmiyor.

Müslüman kadınların, sivil toplum faaliyetlerine katılımlarının engellenmesi, ülkede dışlandıklarını hissettikleri bir diğer alan olarak öne çıkıyor. Raporda görüşlerine başvurulan Fransız Müslüman kadınlar, İslamofobi’nin yaygınlığı nedeniyle ülkeyi terk etmeyi ve kariyerlerini yurt dışında sürdürmeyi seçtiğini söylüyor.

Müslüman kadınlar toplumsal baskıya maruz kalıyor

Ülkede kalmayı tercih eden Müslüman kadınlar, toplumsal baskıya boyun eğerek başörtülerini çıkarmak, gördükleri ayrımcılık karşısında iş gücünden tamamen çekilmek gibi zor kararlar almaya mecbur kalıyor.

Fransa’da hem İslamafobik devlet politikaları hem de toplumun ayrımcı tutumu, yaklaşık 7 milyon ile nüfusun yüzde 10’unu oluşturan Müslüman ve Müslüman kadınların sorunlarını derinleştiriyor.

Müslüman topluma yönelik çözüm odaklı politikalar yok

Okullarda 2004’te başörtüsü dahil dini sembollerin yasaklandığı, 2010’da yasağın kamuya açık alanlarda yüzü tamamen kapatan peçeyi de kapsayacak şekilde genişletildiği Fransa’da Müslüman topluluğa yönelik çözüm odaklı politikaların eksikliği öne çıkıyor.

Raporun öneriler bölümünde, politika yapıcıların kapsayıcı ve katılımcı politikalar geliştirmeleri, İslamofobik tutumların nefret suçu olarak tanınması, İslamofobi’den kaynaklanan eylemlere karşı caydırıcı yaptırımlar uygulanması tavsiye edildi. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş