Gündem

BM: Gazze’de Gıda Güvensizliği Çok Kritik Seviyeye Ulaştı

Birleşmiş Milletler (BM), Gazze'deki güvenlik durumu, sınır kapanmaları, ithalat kısıtlamaları ve temel altyapıların zarar görmesi nedeniyle gıda güvensizliğinin çok kritik seviyeye ulaştığını bildirdi.
17 Şubat 2024
@aa

Birleşmiş Milletler (BM)  Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında, BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisinden (OCHA) gelen bilgileri aktararak, İsrail’in Refah kentine yönelik hava saldırılarının yoğunlaştığını söyledi. Gazze’deki güvenlik durumu, sınır kapanmaları, ithalat kısıtlamaları ve temel altyapıların zarar görmesi nedeniyle gıda güvensizliğinin çok kritik seviyeye ulaştığını bildirdi.

Sürekli ve güvenilir gıda tedarikinin önlendiğini vurgulayan Dujarric, Gazze’deki güvenlik durumu, sınır kapanmaları, ithalat kısıtlamaları ve temel altyapıların zarar görmesi nedeniyle gıda güvensizliğinin çok kritik seviyeye ulaştığını kaydetti.

Dujarric, Refah’ta insani durumun giderek kötüleştiğini, insanların gıda için kamyonları durdurmaya başladığını belirterek, özellikle çocuklar, yaşlılar ve sağlık sıkıntısı olan insanların gıdasızlık nedeniyle daha büyük risk altında olduğuna dikkati çekti.

“7 Ekim-12 Şubat döneminde 378 sağlık tesisi saldırıya uğradı”

Diğer taraftan OCHA’dan Gazze’deki hastaneler ve sağlık tesislerinin durumuna ilişkin yapılan yazılı açıklamada, ikisinin de çatışmanın parçası olmaması gerektiğinin altı çizildi.

Açıklamada, insani yardım ve sağlık çalışanlarının insanlara yardımcı olmak için büyük sınamalar ve risklerle mücadele ettiği belirtildi.

Dünya Sağlık Örgütünün verilerinin aktarıldığı açıklamada, “7 Ekim-12 Şubat döneminde Gazze genelinde 378 sağlık tesisi saldırıya uğradı.” bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, 98 sağlık tesisi ile 98 ambulansın saldırılardan zarar gördüğü ifade edildi.(AA)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş