Gündem

Belçika’dan Filistin Devletinin Tanınmasına Yeşil Işık

Belçika Dışişleri Bakanı Hadja Lahbib, Filistin devletinin tanınması için ülkesindeki federal ve bölgesel hükümetler arasında çalışmaların devam ettiğini belirtti.
19 Şubat 2024
Belçika’dan Filistin Devletinin Tanınmasına Yeşil Işık @shutterstock

Avrupa Birliği Dönem Başkanı Belçika’nın Dışişleri Bakanı Hadja Lahbib, Filistin devletinin tanınması için ülkesindeki federal ve bölgesel hükümetler arasında anlaşma bulunduğunu ancak “doğru zamanı beklediklerini” söyledi.

Gündem | 7 Şubat 2024 Belçika, İsrail’e Askeri Malzeme İhracatını Yasakladı 7 Şubat 2024

​​​​​​​Lahbib, AB dışişleri bakanları toplantısı öncesinde basına yaptığı açıklamada, Filistin devletinin tanınmasına yönelik Belçika’daki federal ve bölgesel hükümetler arasında çalışmaların devam ettiğini belirtti. Hükümetler arasında Filistin’in tanınmasına yönelik anlaşma bulunduğu bilgisini paylaşan Lahbib, “doğru zamanı beklediklerini” ifade etti.

“Sadece sembolik olarak tanımak istemiyoruz”

Lahbib, “Sadece sembolik olacak her türlü tanımadan kaçınmaya önem veriyoruz. Filistinlilerin, gündelik hayattaki gerçekliklerinde hiçbir fark yaratmayacak sembolik bir tanımadan daha fazlasına ihtiyaçları olduğunu düşünüyorum.” dedi. İsrail’in Refah bölgesine saldırı planının tüm bölge için “felaket” olacağı uyarısında bulunan Lahbib, saldırı planından kaçınılması gerektiğini söyledi.

Lahbib, Refah bölgesinde yaklaşık 1,5 milyon Filistinlinin “gidecek hiçbir yeri olmadığına” dikkati çekerek ateşkes çağrısı yaptı.

İsrail’in Refah bölgesine saldırı planı

Gazze’ye saldırı ve işgalinde on binlerce Filistinliyi öldüren İsrail, bölgenin kuzey ve orta kesimlerindeki nüfusun büyük bölümünü Mısır sınırındaki Refah kentine yığılmaya zorladı. İsrail saldırılar boyunca kuzeydekiler için güvenli bölge ilan ettiği güney bölgesini ise şimdi aynı şekilde karadan işgal etmek ve nüfusu buradan zorla çıkarmak istiyor.

Refah’ta 1 milyon 400 bin civarında sivilin sıkıştığı tahmin ediliyor. Uluslararası toplum İsrail’i Refah’a yönelik kapsamlı bir saldırının yeni ve büyük bir trajediye sebep olacağı konusunda uyarıyor.

Can kaybı 29 bine yaklaştı

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, yaptığı açıklamada, İsrail’in bölgeye yönelik 135 gündür sürdürdüğü saldırılara ilişkin bilgi verdi. İsrail’in halkı zorla aç ve susuz bıraktığı Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında öldürdüğü Filistinlilerin sayısı son 24 saatte 127 artarak 28 bin 985’e yükseldi. (aa,c)

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş