Gündem

Lufthansa, Grev Nedeniyle Yüzlerce Uçuşu İptal Etti

Alman hava yolu şirketi Lufthansa, yer hizmetleri çalışanlarının greve gitmesi nedeniyle yüzlerce uçuşu iptal etmek zorunda kaldı.
20 Şubat 2024
Alman hava yolu şirketi Lufthansa, yer hizmetleri çalışanlarının greve gitmesi nedeniyle yüzlerce uçuşu iptal etmek zorunda kaldı. @aa

Alman hava yolu şirketi Lufthansa, çalışanlarıyla ücret konusunda yine anlaşma sağlayamadı. Lufthansa’nın yer hizmetleri çalışanlarının iş bırakma kararı üzerine yüzlerce uçuş iptal edilmek zorunda kaldı.

Gündem | 8 Ocak 2024 Almanya’da Protesto ve Grev Dalgası Büyüyor 8 Ocak 2024

Lufthansa’dan yapılan açıklamaya göre, yer hizmetleri çalışanları, ücretlerde anlaşma sağlanamaması üzerine, 18 Şubat’ta alınan karar gereği, bugün 04.00’ten itibaren 27 saatlik greve gitti. Hava yolu şirketi de grev nedeniyle yüzlerce uçuşu iptal etti.

100 binlerce yolcu etkilendi

Söz konusu iptaller 100 binden fazla yolcuyu etkilerken, şirket, Almanya’da Frankfurt, Münih, Hamburg, Berlin, Duesseldorf, Köln ve Stuttgart havalimanlarında tarifeli uçuşların yalnızca yüzde 10-20’sini gerçekleştirebildi. Alman taşıyıcı, yer hizmetleri çalışanların grevi nedeniyle uçuş iptallerinin devam edebileceği ve gecikmeler olabileceği konusunda da uyardı.

Lufthansa’nın yer hizmetleri çalışanlarının iş bırakma eylemi yarın 07.10’ye kadar devam edecek.

Yer hizmetleri görevlileri, Lufthansa’dan ne talep ediyor?

Birleşik Hizmet Sektörü Sendikası (Verdi), Avrupa’nın en büyük hava yolu şirketlerinden olan Lufthansa’nın yer hizmetleri çalışanları için “maaşların iyileştirilmesi” görüşmelerinin sonuçsuz kalmasının ardından bu ay ikinci kez grev çağrısında bulunmuştu. Verdi, söz konusu grev girişimiyle Lufthansa’nın yer hizmetleri çalışanlarına ödenen ücretlerin iyileştirilmesi için bir düzenleme hedefliyor.

Tek seferlik 3 bin euro talep ediyorlar

Sendika, en az 500 euro olmak üzere yer hizmetleri personeli için yüzde 12,5’lik ücret artışı talep ediyor. Buna ek olarak, çalışanlara yüksek enflasyonun telafisi için tek seferlik 3 bin euroluk ikramiye verilmesi de isteniyor.

Lufthansa’daki yer hizmetleri personeli daha önce 7 Şubat’ta uyarı grevine gitmiş, hava yolu şirketinin 1000 uçuşundan yaklaşık 900’u iptal edilmiş ve grevden yaklaşık 100 bin yolcu etkilenmişti. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş