Toplum

AB, Para Transferlerini Hızlandıracak: İşlemler Saniyeler Sürecek

Avrupa Birliği, üye ülkeler arasında para transferlerinin saniyeler içinde gerçekleşmesini sağlamaya yönelik yeni düzenlemeyi kabul etti.
26 Şubat 2024
AB, Para Transferlerini Hızlandıracak: İşlemler Saniyeler Sürecek @shutterstock

Avrupa Birliği ülkeleri, euro para transferlerinin saniyeler içinde gerçekleşmesini sağlayacak düzenlemeyi onayladı. Mevcut durumda AB ülkeleri arasında para transferleri birkaç gün sürebiliyor.

Gündem | 19 Ocak 2024 AB, 10 bin Euro’nun Üzerindeki Nakit Ödemeleri Yasaklıyor  19 Ocak 2024

AB Konseyi, euro para transferine yönelik “anlık ödemeler” düzenlemesinin üye ülkeler tarafından kabul edildiğini açıkladı. Buna göre, anında ödeme sistemiyle hem aynı ülke içinde hem de başka AB ülkeleri arasında euro para transferi mesai saatleri dışında da 10 saniye içinde yapılabilecek.

Transfer ücreti aynı olacak

Banka gibi ödeme hizmeti sağlayıcılarının euro cinsinden anında “gönderme” ve “alma” hizmetini sunması gerekecek. Bu finans kurumlarının işlem için uygulayacakları ücret, standart kredi transferleri için uygulanan ücretten yüksek olamayacak.

Böylece, üçüncü ülke finans kurumlarına ve altyapılarına aşırı bağımlılık azaltılırken Avrupa’daki ekonomi ve finans sektörünün stratejik özerkliği geliştirilecek.

Para transferi işlemleri birkaç gün sürebiliyordu

Mevcut durumda AB ülkeleri arasında para transferleri birkaç gün alabiliyor. Yeni ödeme sistemiyle Avrupa ödeme şirketlerinin ABD firmaları Visa ve Mastercard ile rekabet güçlerinin artırılması hedefleniyor. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş