Gündem

Almanya Cumhurbaşkanından İş İnsanlarına Çağrı: “Aşırı Sağa Karşı Durun”

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, sendikalara ve iş insanlarına demokrasiden yana tavır almaya ve aşırı sağa karşı durma çağrısında bulundu.
27 Şubat 2024
@aa

Almanya’nın aşırı sağcı ideologlar tarafından mahvedilmesine izin vermeyeceklerini söyleyen Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, iş insanlarına “aşırı sağa karşı durma” çağrısında bulundu.

Gündem | 30 Ocak 2024 Cumhurbaşkanı Steinmeier: “Aşırılık Yanlılarının İdeolojisi Almanya İçin Zehirdir” 30 Ocak 2024

Stuttgart’ta sanayici işadamlarıyla bir araya gelen Steinmeier, burada yaptığı konuşmada, “Aşırı sağla mücadele aynı zamanda ekonomik aklın da bir gereğidir.” dedi.

“AB’den çıkarsak ekonomik felaket olur”

Aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisinin (AfD) AB üyeliğine ilişkin referandum planlarına atıfta bulunan Steinmeier, “AB’den çıkma çağrısı yapanlar kazanırsa bunun sonucu ne olur? Bu ekonomik bir felaketten başka bir şey olmaz. Bu sadece ihracat odaklı birkaç şirketin sonu olmayacaktır. Yüz binlerce istihdam yok olacaktır.” diye konuştu.

Almanya Cumhurbaşkanı, aşırı sağın yükselişinin Almanya’nın uluslararası itibarına ve hükümetin yurt dışından yüksek nitelikli kalifiye elemanları çekme planlarına da zarar verdiğine dikkati çekti.

“Nitelikli işgücüne ihtiyacımız var”

“Ekonomik olarak başarılı olmak istiyorsak yurt dışından nitelikli işgücüne ihtiyacımız olacak. Doğru cevap kendimizi dışarıya kapatmak değil, göçü akıllıca yönetmektir.” ifadelerini kullanan Steinmeier, nitelikli iş gücünün ırkçılık ve nefretle karşılaşacağı yerlere gitmeyeceğini vurguladı.

“Ülkemizin aşırı sağcılar tarafından mahvedilmesine izin vermeyeceğiz”

Steinmeier, sendikalara ve iş insanlarını ırkçılık ve aşırı sağcılıkla mücadeleyi amaçlayan sosyal girişimlere destek vermeye devam etmeye çağırarak, “Yabancı düşmanlığını oy kazanmak için kullananlar da bunu anlamalı. Bu ülkenin aşırı sağcı ideologlar tarafından mahvedilmesine izin vermeyeceğiz.” ifadelerini kullandı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş