Dünya

Arakanlı Müslümanları Taşıyan Tekne Alabora Oldu!

Endonezya'nın Açe bölgesi açıklarında onlarca Arakanlı Müslümanı taşıyan tekne kıyıdan 16 mil mesafede alabora oldu.
20 Mart 2024

Endonezya’nın Açe bölgesindeki Kuala Bubon sahili açıklarında onlarca Arakanlı Müslümanı taşıyan tekne alabora oldu. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Sözcüsü Matthew Saltmarsh, geçen yıl 730 Arakanlının deniz yolculuğunda hayatını kaybettiğini söyledi.

Dünya | 14 Mart 2024 BM’den Arakanlı Müslümanlara Yardım Çağrısı  14 Mart 2024

Sahil kasabası Kuala Bubon’dan balıkçıların kıyıdan 16 mil mesafede alabora olan tekneye müdahalesi sonucu 6 Arakanlı Müslüman kurtarıldı. Kurtarılan 6 kişi geçici barınaklara alınırken ölü, yaralı ve kayıp Arakanlı Müslüman sayısı bilinmiyor.

“Hayatını Kaybeden Arakanlı Mülteci Sayısındaki Artış Endişe Verici”

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Sözcüsü Matthew Saltmarsh, 2023’te Andaman Denizi ve Bengal Körfezi’nde riskli tekne yolculuğu sırasında öldüğü veya kaybolduğu bildirilen Arakanlı mülteci sayısında yaşanan artıştan dolayı endişeli olduklarını kaydetti.

“2014’ten bu yana en yüksek rakam”

Geçen yıl yaklaşık 4 bin 500 Arakanlının ölümcül deniz yolculuklarına çıktığı söyleyen Saltmarsh, “569’unun Güneydoğu Asya sularında öldüğü veya kaybolduğu bildirildi. Bu rakamda önceki yıllara göre büyük artış yaşandı. Bu, kayıp ve ölü sayısının 730 olarak bildirildiği 2014’ten bu yana en yüksek rakam.” dedi.

Saltmarsh, hayatta kalanların, yolculuk sırasında istismar ve sömürüye ilişkin korkunç muamelelere maruz kaldığını vurguladı.

Arakanlı Müslümanlara etnik temizlik

Myanmar’ın Arakan eyaletinde 2012’de Budistler ile Müslümanlar arasında çıkan çatışmalarda, çoğu Müslüman binlerce kişi katledilmiş, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmişti.

Arakan’daki sınır karakollarına 25 Ağustos 2017’de düzenlenen eş zamanlı saldırıları gerekçe gösteren Myanmar ordusu ve Budist milliyetçilerin uyguladıkları kitlesel şiddetten kaçan 1 milyona yakın kişi, komşu ülke Bangladeş’e sığınmıştı.

Hayatları pahasına denize açılıyorlar

Çok sayıda Arakanlı Müslüman, Bangladeş’in Cox’s Bazar bölgesindeki aşırı kalabalık mülteci kamplarından kaçarak diğer Müslüman ülkelere gitmek için hayatlarını tehlikeye atıp derme çatma teknelerle denize açılıyor. Bangladeş, halihazırda 1,2 milyondan fazla Arakanlı Müslüman mülteciye ev sahipliği yapıyor. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş