Dünya

BM’den Arakanlı Müslümanlara Yardım Çağrısı 

Birleşmiş Milletler, 2024'te, Arakanlı mültecilere ve onlara ev sahipliği yapan Bangladeş'e destek için 852,4 milyon dolarlık yardım çağrısında bulundu.
14 Mart 2024
BM’den Arakanlı Müslümanlara Yardım Çağrısı @shutterstock

Birleşmiş Milletler, 1,2 milyondan fazla Arakanlı Müslüman mülteciye ev sahipliği yapan Bangladeş’e destek için uluslararası topluma çağrı yaptı.

arakan çocuk Dünya | 24 Ekim 2023 BM: Arakanlı Müslüman Mülteciler Unutulmamalı 24 Ekim 2023

BM Mülteciler Yüksek Komiserliğinden (BMMYK) yapılan yazılı açıklamada, BM ve ortaklarınca hazırlanan “Arakan İnsani Krizine İlişkin 2024 Ortak Müdahale Planı”nın, Bangladeşli yetkililerin öncülüğünde başladığı belirtildi.

“852,4 milyon dolarlık finansmana ihtiyaç var”

Uluslararası topluma, Arakanlı mülteciler ve onlara ev sahipliği yapan topluluklara yönelik yardımın iki katına çıkarılması çağrısında bulunulan açıklamada, Arakanlı mültecilere, onlara ev sahipliği yapan Bangladeş’e ve diğer topluluklar da dahil yaklaşık 1,35 milyon insana ulaşmak için 852,4 milyon dolarlık finansmana ihtiyaç olduğu hatırlatıldı.

1 milyondan fazla Arakanlı mülteciyi ağırlıyor

Myanmar’daki çatışmaların tırmanmaya devam ettiği belirtilen açıklamada, Bangladeş ile uluslararası dayanışmaya ve mültecilerin korunmasına her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğu vurgulandı. Açıklamada, Bangladeş’in, birçoğu 7 yıl önce Myanmar’dan kaçan yaklaşık 1 milyon Arakanlı mülteciye ev sahipliği yaptığı kaydedildi.

Arakanlı Müslümanlara etnik temizlik

Myanmar’ın Arakan eyaletinde 2012’de Budistler ile Müslümanlar arasında çatışmalar çıkmış, olaylarda çoğu Müslüman binlerce kişi katledilmiş, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmişti. Birleşmiş Milletler ve uluslararası insan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddeti “etnik temizlik” ya da “soykırım” olarak adlandırıyor. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş