Dünya

Uluslararası Adalet Divanı’ndan İsrail Kararı

Merkezi Hollanda'nın Lahey kentinde bulunan Uluslararası Adalet Divanı, Güney Afrika’nın, İsrail aleyhine açtığı soykırım davasında yeni tedbirlere hükmedildiği bildirdi.
29 Mart 2024
Uluslararası Adalet Divanı'ndan İsrail Kararı @aa

Merkezi Hollanda’da bulunan Uluslararası Adalet Divanı (UAD) İsrail’in, Gazze’ye insani yardımların engelsiz ulaştırılmasını sağlamasına ve Filistinlilerin haklarını ihlal etmemesine hükmetti.

UAD’den yapılan yazılı açıklamada, Güney Afrika’nın, İsrail aleyhine açtığı soykırım davasında yeni tedbirlere hükmedildiği bildirildi.

“İnsani yardımlar engellenmemeli”

Kararda İsrail ordusunun, Gazze’de acilen ihtiyaç duyulan insani yardımın ulaştırılmasını engellememek dahil, Soykırım Sözleşmesi kapsamında “korunan grup” olan Filistinlilerin haklarını ihlal etmeyeceğinin güvence altına alınmasını istedi.

Divan kararında, 26 Ocak 2024’ten bu yana “Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilerin feci yaşam koşullarının, özellikle Gazze’deki Filistinlilerin gıda ve diğer temel ihtiyaçlardan uzun süreli ve yaygın bir şekilde mahrum bırakılması nedeniyle daha da kötüleştiğinin” gözlemlendiği, Gazze’de kıtlığın, risk olmanın ötesine geçerek açık şekilde baş gösterdiği ifade edildi.

Gazze’de kıtlık baş gösterdi

Kararda, 26 Ocak 2024’teki tedbir kararından bu yana Gazze’deki durumun daha da kötüleştiği ve bunun yeni tedbirlere hükmedilmesini gerekli kıldığı belirtildi.

Divan, 26 Ocak’ta verilen tedbir kararının geçerliliğini yeniden teyit ederken, “Refah dahil olmak üzere Gazze Şeridi’nin tamamında geçerli olan tedbirlerin derhal ve etkili bir şekilde uygulanmasını” istedi.

Gazze’ye insani yardımların ulaştırması

Divan,”Gazze’deki Filistinlilerin karşılaştığı kötüleşen yaşam koşullarını, özellikle de kıtlık ve açlığın yayılmasını göz önünde bulundurarak” üç yeni tedbire hükmetti.

Buna göre Divan, İsrail’den “Birleşmiş Milletler ile tam bir işbirliği içinde, Gazze’deki Filistinlilere gıda, su, elektrik, yakıt, barınma, giyim ve hijyen ihtiyaçlarının yanı sıra tıbbi malzeme ve tıbbi bakım da dahil olmak üzere acilen ihtiyaç duyulan temel hizmetlerin ve insani yardımın, kara geçiş noktalarının kapasitesinin ve sayısının artırılması ve gerekli olduğu sürece açık tutulması da dahil olmak üzere, ilgili tüm taraflarca engelsiz bir şekilde sağlanması için gerekli ve etkili tüm tedbirleri gecikmeksizin almasına” hükmetti. Divan’ın ilk tedbirinin, İsrail’in atadığı geçici hakim de dahil olmak üzere oybirliği ile alınması dikkati çekti.

İsrail ordusundan, Filistinlilerin haklarını ihlal etmemesini istedi

Divan ikinci tedbir kararında ise İsrail ordusunun, Gazze’de ihtiyaç duyulan insani yardımın ulaştırılmasını engellememek dahil olmak üzere, Soykırım Sözleşmesi kapsamında korunan grup olan Gazze’deki Filistinlilerin haklarını hiçbir şekilde ihlal etmemesini istedi. Divan üçüncü tedbir kararında, verilen ek tedbirlere ilişkin İsrail’den aldığı önlemleri bir ay içerisinde Divan’a raporlamasına karar verdi.

İkinci ek tedbire Ugandalı Yargıç Julia Sebutinde ve İsrail’in geçici yargıcı Aharon Barak muhalefet ederken son tedbire ise sadece İsrailli Barak karşı oy kullandı. Divan, Güney Afrika’nın ateşkese ilişkin talep ettiği tedbirlere ise, Hamas’ı kast ederek “kararın üçüncü kişileri bağlamayacağı” gerekçesiyle hükmedemeyeceğini aktardı.

İsrail aleyhine yeni tedbir kararları istenmişti

Güney Afrika, 6 Mart’ta, Gazzelilerin açlığa mahkum edilmesi sebebiyle UAD’den yeni tedbirlere hükmedilmesi talebinde bulunmuştu.

Güney Afrika, “1 milyondan fazla çocuk da dahil Gazze’deki 2,3 milyon Filistinlinin emniyet ve güvenliğinin acilen sağlanması amacıyla” Divan’dan, acil olarak 26 Ocak’ta İsrail aleyhine hükmettiği 6 tedbiri değiştirmesi ve/veya acilen yeni tedbirlere karar vermesini istemişti. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş