Toplum

Almanya’da Yaşlılıkta Yoksulluk AB Ortalamasının Üstünde

Almanya’da 65 yaş üstündeki kişiler giderek yoksullaşırken, yaşlılıkta yoksulluk oranı da AB ortalamasının üzerine çıktı.
31 Mart 2024
@shutterstock

Almanya’da yaşlılıkta yoksulluk giderek daha da artıyor. Özellikle 65 yaş üstü olanlar emeklilikte kendilerini bir anda geçinemez seviyede buluyorlar. 2021 yılı verilerine göre ülkede 65 yaşındakiler için yoksulluk riski oranı yüzde 28,1 ile Avrupa Birliği (AB) ortalamasının üzerinde gerçekleşti. AB ortalaması ise yüzde 27,4 oranında kaldı.

Yapılan tespitlere göre Almanya’da ayda net 1.126 Euro’dan daha az geliri olanlar yoksul sayılıyor.

Almanya’da 1.126 Euro’dan az alan emeklilerin sayısı ise toplam emeklilerin yüzde 40’ına tekabül ediyor. Yani, Almanya’da emeklilerin yüzde 40’ı yoksulluk sınırı içinde yaşıyor.

Öte yandan kiralar başta olmak üzere diğer günlük masraflar gibi değişken faktörler kişinin yoksulluktan etkilenme oranını etkileyebiliyor.

Almanya’da 2022 yılı sonunda 25 Milyon 875 bin emekli bulunuyor. Emeklilerin yaklaşın 600 bini Asgari Geçim Yardımı (Grundsicherung) alıyor. Asgari geçim yardımı kişi başına en fazla 563 Euro olarak ödeniyor. Ancak kişinin diğer gelirleri de dikkate alınarak ek yardım alınması da mümkün.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş