Gündem

Fransa’da, Gazze’de Öldürülen Çocuklar İçin 13 Bin Filistin Bayrağı Dikildi

Fransa'nın Gennevilliers kentinde yaşayanlar, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında yaşamını yitiren çocuklar anısına 13 bin Filistin bayrağı dikti.
01 Nisan 2024
Fransa’da Gazze Protestosu: Öldürülen Çocuklar İçin 13 Bin Filistin Bayrağı Dikildi @aa

Fransa’da nın başkenti Paris’in banliyölerinden Gennevilliers kentinde yaşayanlar yeşil alana Gazze’de ölen çocuklar için 13 bin Filistin bayrağı yerleştirildi.

Filistin destekçileri “30 Mart Filistin Toprak Günü”nde Gennevilliers’de bir araya geldi. Vatandaşlar çocuklarıyla beraber kentteki bir yeşil alana, İsrail’in saldırılarının başladığı Ekim 2023’ten bu yana Gazze’de yaşamını yitiren her bir çocuk için bir Filistin bayrağı dikti.

13 bin Filistin bayrağı yerleştirildi

Eyleme, Gennevilliers Belediye Başkanı Patrice Leclerc’in yanı sıra Fransa Komünist Partisi (PCF) milletvekili Elsa Faucillon da katıldı. Leclerc’in X platformundan yaptığı açıklamaya göre, kentteki yeşil alana eylem sırasında yerleştirilen Filistin bayrağı sayısı 13 bin oldu.

Fransa’nın başkenti Paris’in banliyölerinden Gennevilliers kentinde yaşayanlar, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında yaşamını yitiren çocuklar anısına 13 bin Filistin bayrağı dikti.

Paris’te “Gazze’de derhal ateşkes” gösterisi düzenlendi 

Fransa’nın başkenti Paris’te Filistin destekçileri, İsrail’in saldırılarının devam ettiği Gazze’de ateşkes sağlanması talebiyle sokağa indi. “30 Mart Filistin Toprak Günü” nedeniyle bir araya gelen Filistin destekçileri, Paris’te gösteri düzenledi.

Ellerinde Filistin bayrakları taşıyan göstericiler, “Yaşasın Filistin halkının mücadelesi” ve “Filistin’de adalet olmadıkça dünyada huzur olmayacak” sloganları attı.

“İsrail’in Olimpiyatlara katılımı engellensin”

Göstericiler, Gazze’de derhal ateşkes sağlanmasını ve İsrail’in 26 Temmuz-11 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek 2024 Paris Olimpiyat Oyunları’na katılmasının engellenmesini istedi. Gösteriye Filistin’i temsilen bir zeytin ağacı getiren eylemciler, vatandaşlardan İsrail’e destek veren markalardan alışveriş yapmamaları çağrısı yaptı.

İsrail’in Gazze’yi işgalinde 7 Ekim sonrası

İsrail, 7 Ekim’deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı. İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 280’i çocuk, 9 bin 340’ı kadın olmak üzere 32 bin 705 Filistinli öldürüldü, 75 bin 190 kişi yaralandı.

Enkaz altında binlerce ölü var

Enkazda halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor. İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana 253’ü karadan işgal sürecinde olmak üzere 598 askerinin öldüğünü duyurdu.

Çatışmalara 24 Kasım 2023’te 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani ara”da 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

Yahudi yerleşimciler 500’e yakın filistinliyi öldürdü

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te de 7 Ekim 2023’ten bu yana İsrail güçleri ile yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 455 Filistinli hayatını kaybetti.

Son verilere göre, İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim 2023’ten beri devam eden çatışmalarda 261 Hizbullah mensubu, 53 Lübnanlı sivil, 12 Emel Hareketi, 13 Hamas, 14 İslami Cihad mensubu ile 7 İsrailli sivil ve 11 asker öldü. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş