Gündem

İspanya, Filistin Devletini Yazdan Önce Tanıyacaklarını Açıkladı

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Filistin devletini yazdan önce tanıyacaklarını duyurdu. İrlanda, Malta ve Slovenya ise "doğru koşullar" oluştuğunda Filistin devletini tanımaya hazır olduklarını bildirdi.
02 Nisan 2024
İspanya, Filistin Devletini Yazdan Önce Tanıyacaklarını Açıkladı @aa

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, yazdan önce Filistin devletini tanıyacaklarını açıkladı. Belçika’da Filistin devletinin tanınmasının hükümetin gündeminde olacağını açıklamıştı.

Sanchez, üç günlük Orta Doğu ziyaretinin ilk durağı Ürdün’e giderken uçakta gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Filistin’in BM’ye tam üyeliği amaçlanıyor

İspanyol basınındaki haberlere göre Sanchez, İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara ilişkin nisan ve haziran ayları arasında uluslararası toplumda önemli gelişmelerin yaşanacağına inandığını belirterek, gelecek haftalarda Birleşmiş Milletlerde Filistin’in tam üye olarak tanınmasını amaçlayan tartışmalara dikkat edilmesi gerektiğini bildirdi.

4 devlet Filistin’i tanımaya hazır

İrlanda, Malta ve Slovenya başbakanlarıyla doğru koşulların sağlanması halinde Filistin devletinin tanınmasına ilişkin aldıkları ortak kararın yazdan önce hayata geçeceğini açıklayan Sanchez, ülkesinin Filistin devletini tanıma kararını ilk olarak Bakanlar Kurulunda alacağını ve ardından Meclise sunacağını kaydetti.

Filistin’i tanımaya hazır olup olmadıklarını ele alan liderler, “doğru koşullar” sağlandığı ve olumlu katkıda bulunabileceği zaman bu kararı almaya hazır oldukları konusunda fikir birliğine vardı.

Barış için tek yol Filistin’in tanınması

Daha önce Belçika da prensip olarak Filistin devletini tanıma kararı aldığını, bunu “doğru zaman geldiğinde” yapacağını duyurmuştu. Sanchez, İsrail ile Hamas arasındaki açık savaşta bölgede barış ve güvenliği garanti altına almanın tek yolunun Filistin’in tanınması olduğunu düşündüğünü vurguladı. İspanya Başbakanı, Ürdün’ün ardından Suudi Arabistan ve Katar’a gidecek. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş