Gündem

Almanya’da Enflasyon Yüzde 2,2’ye Geriledi: Gıda Fiyatları Düştü

Almanya'da yıllık enflasyon Mart ayında yüzde 2,2'ye geriledi. Gıda fiyatları martta yıllık yüzde 0,7 düşüş gösterdi.
03 Nisan 2024
Almanya'da şubatta yüzde 2,5 olan yıllık enflasyon, martta yüzde 2,2'ye geriledi. @shutterstock

Almanya’da yıllık enflasyon, martta yüzde 2,2’ye inerek, Nisan 2021’den beri en düşük seviyesine geriledi. Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), fiyat artışlarına ilişkin mart ayı öncü verilerini açıkladı.

Son 3 yılın en düşük seviyesi

Buna göre, Almanya’da şubatta yüzde 2,5 olan yıllık enflasyon, martta yüzde 2,2’ye geriledi. Böylece ülkede enflasyon oranı Nisan 2021’den (yüzde 2) beri en düşük değere geriledi. Ülkede enflasyon Mayıs 2021’de ise yine yüzde 2,2 seviyesindeydi.

Piyasalardaki beklenti de enflasyonunun martta yüzde 2,2’ye inmesi yönündeydi. Ülkede enflasyon oranı, aylık bazda ise 0,4 artış gösterdi. AB uyumlu TÜFE de martta bir önceki aya göre yüzde 0,6 ve yıllık bazda yüzde 2,3 yükseldi.

Gıda fiyatları önceki yıla göre düştü

Almanya’nın gıda ve enerji hariç tutularak hesaplanan çekirdek enflasyon oranı ise şubatta yüzde 3,4 seviyesinden martta yüzde 3,3’e geriledi.

Ülkede aylardır enflasyonda en büyük belirleyici olan gıda ürünlerinde fiyatlar martta bir yıl öncesine göre yüzde 0,7 ve enerji ürünleri yüzde 2,7 düşüş gösterdi.

Enflasyon Euro bölgesinde de düştü

Bu arada, Euro Bölgesi’nde ocakta yüzde 2,8 olan yıllık enflasyon, şubatta yüzde 2,6’ya geriledi. 20 ülkeli bölgede çekirdek enflasyon ocakta yüzde 3,3 iken şubatta yüzde 3,1’e düştü.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, 20 Mart’ta, Bankanın muhtemelen Haziran 2024’te ilk faiz indirimine karar vermek için yeterli güvenceye sahip olacağını belirterek, “İlk faiz indiriminden sonra faizlerin izleyeceği yolu önceden taahhüt edemiyoruz.” ifadesini kullanmıştı.

Almanya, İtalya, Hollanda, Slovakya, İspanya, İrlanda ve Yunanistan merkez bankası başkanları da faiz indirimi için haziran ayını işaret etmişti. Avrupa Merkez Bankası, faiz oranlarını belirlemek için 11 Nisan ve 6 Haziran’da toplanacak. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş