Dünya

Netanyahu: “Askerlerimize Yaptırım Uygulamak Amerikan Ahlakının Dibe Vurmasıdır”

ABD'nin, Filistinli karşıtı aşırı sağcı Yahudi yerleşimcilerden oluşan ve fanatik gençlerin katıldığı Netzah Yehuda taburuna yaptırım uygulama niyeti Netanyahu'yu kızdırdı. Netanyahu girişimi "Amerikan ahlakının dibe vuruşu" olarak tanımladı
21 Nisan 2024

Amerika Birleşik Devletleri’nin, İsrail’in işgali altındaki Filistin topraklarında Filistinlilerin evlerini ve tarlalarını yakan ve Ultra-Ortodoks Yahudiler için oluşturulan Netzah Yehuda askeri taburuna yönelik yaptırım uygulama niyeti İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu kızdırdı.

Yaptırım kararının medyada yer aması üzerine bir açıklama yapan Netanyahu, “ABD’nin İsrail’in terör canavarına karşı savaş yürüttüğü bir dönemde İsrail ordusuna yaptırım getirmek, saçmalık ve ahlakın dibe vurmasıdır.” şeklinde açıklama yaptı. Netanyahu, başında olduğu hükümetin buna karşı tüm araçlarıyla harekete geçeceğini bildirdi.

ABD yönetiminin İsrail’de bazı fanatik yasa dışı Yahudi yerleşimcilere getirdiği yaptırımlara işaret eden Netanyahu, Amerikan yetkilileriyle görüşmelerinde buna karşı çalıştığını belirtti.

Bu yaptırımla “Netzah Yehuda” taburu ve üyelerinin herhangi bir ABD askeri yardımı ve eğitimi almasının yasaklanacağı aktarıldı.

Yaptırım kararını ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın “gelecek günlerde” açıklamasının beklendiği ileri sürüldü.

Adı açıklanmayan ABD’li yetkililere dayandırılan haberde, bu adımın atılması halinde ABD’nin İsrail ordusunda bir tabura ilk kez yaptırım uygulamış olacağına işaret edildi.

Netzah Yehuda birliği

Ultra-Ortodoks Yahudiler için oluşturulan Netzah Yehuda taburun üyelerinin tamamı erkeklerden oluşuyor.

Netzah Yehuda, Filistin karşıtı aşırı sağcı Yahudi yerleşimcilerden oluşan ve “Tepe gençliği” adıyla bilinen fanatik gençlerin katıldığı tabur olarak dikkati çekiyor.

İsrail ordusuna bağlı bu tabur, işgal altındaki Batı Şeria’da Filistinlilere karşı çok sayıda şiddet, hak ihlali ve orantısız güç kullanılan olaya karışmakla suçlanıyor.

Haaretz gazetesinde yer alan habere göre, bu tabur Filistinli sivillere karşı uyguladığı çok sayıda şiddet olayları nedeniyle Ocak 2023’te Batı Şeria’dan işgal altındaki Golan Tepeleri’ne taşınmıştı. (c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş