Gündem

Almanya’da orta sınıf eriyor

Almanya'nın birçok şehrinde olduğu gibi Hamburg'da da orta sınıf eriyor. Peki, bu sınıfa dahil olmak için ne kadar kazanmak gerekiyor? Zengin ve yoksul olarak kabul edilmenin kriterleri neler?
02 Mayıs 2024

Hamburg, rekor sayıda milyoner barındıran bir şehir. Aynı zamanda, artan enflasyon, enerji fiyatları ve kira bedelleri nedeniyle yardım kuruluşları da tıka basa dolu. Gıda ve enerji fiyatlarındaki yükseliş, kriz öncesinde geçim sıkıntısı çekmeyen ancak şu anda acil yardıma muhtaç olan birçok kişiyi yardım kuruluşlarına yönlendirdi. Bu kişilerin çoğu tam zamanlı çalışıyor. 2021 yılı sonunda Hamburg’da tam zamanlı çalışanların %15’i düşük ücretli olarak sınıflandırıldı.

Düşük Ücretli Çalışanlar: Hamburg’un Görünmeyen Yüzü

Hamburg, yüksek maaşlarla öne çıkan bir şehir olsa da, bu durum yüksek kiralarla dengeleniyor. Uzmanlar, yüksek kiraların çalışanların alım gücünü düşürdüğünü ve onları zor durumda bıraktığını belirtiyor.

Toplum | 31 Ocak 2024 Hamburg’ta 2023 Yılında Radarlar 44 Milyon Euro Kazandırdı 31 Ocak 2024

Orta Sınıfdaki durum

Orta sınıfın tanımı net olmasa da, OECD’ye göre bu sınıfa ortalama gelirin %75 ile %200 arasında olan kişiler dahil. Sosyo-kültürel orta sınıf için ise bu oran %80 ile %150 arasında değişiyor. Hamburg’da orta sınıfın yıllık brüt geliri 36 bin ila 110 bin Euro arasında belirleniyor. Hamburg’da orta sınıfın yıllık brüt geliri 36 bin ile 110 bin Euro arasında değişiyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş