Gündem

Bazı AB Ülkelerinin Bu Ay Filistin Devletini Resmen Tanıması Bekleniyor

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, bazı AB ülkelerinin mayısta Filistin devletini resmen tanımasını beklediğini duyurdu.
02 Mayıs 2024
@shutterstock

İspanya resmi haber ajansı EFE, Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in mayıs ayı içinde bazı AB ülkelerinin Filistin’i resmi olarak tanımasını beklediğini duyurdu.

Gündem | 25 Nisan 2024 5 Ülke Aynı Anda Filistin Devletini Tanımayı Planlıyor 25 Nisan 2024

EFE, diplomatik kaynaklara dayanarak verdiği haberde, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da yapılan Dünya Ekonomik Forumu’na katılan Borrell’in, bir grup gazeteciyle bir araya geldiğini ve Filistin devletinin tanınmasına yönelik girişimler hakkında değerlendirmelerde bulunduğunu yazdı.

“Filistin Devleti olmadan iki devletli çözüm olmaz”

Diplomatik kaynaklar, Borrell’in görüşmede, “iki devletli bir çözümün aynı zamanda Filistin’in tanınması konusunu da ele alması gerektiğini çünkü devlet olmayan bir ülke için iki devletli bir çözümün olamayacağını” yinelediğini ifade etti.

Verilen bilgilerde, “bazı AB ülkelerinin mevcut koşullar göz önüne alındığında Filistin’i tanıma olasılığını olumlu gördüklerini açıkladıklarını” vurgulayan Borrell’in, bazı AB ülkelerinin tam tarih vermese de mayıs ayı içinde Filistin devletini tanımasını umut ettiğini söylediği aktarıldı.

Filistin devletinin tanınması için İspanya öncülük etti

Borrell’in “Bu, ortak bir pozisyon alınması açısından AB düzeyinde tartışılan bir konu değil. Ulusal kararlar alınacak.” dediği bildirildi. İspanya’nın öncelik ettiği ve lobi çalışmaları yürüttüğü Filistin devletinin tanınması girişimine İrlanda, Slovenya, Malta ve Norveç’in destek verdiği biliniyor. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş