Gündem

Fransa Başbakanı Attal’a İslam Karşıtlığı Uyarısı

Fransa'da, Yahudi karşıtlığı ile mücadele söyleminde bulunan Fransa Başbakanı Gabriel Attal'a İslam karşıtlığını önlemede de ihtiyatlı olması çağrısı yapıldı.
09 Mayıs 2024
Fransa Başbakanı Gabriel Attal @shutterstock

“Her antisemitik saldırı, Fransız bayrağına sürülen bir lekedir” açıklamasını yapan Fransa Başbakanı Gabriel Attal’a İslam karşıtlığını önlemede de ihtiyatlı olma çağrısı yapıldı.

Gündem | 9 Nisan 2024 Fransa’da Camiye Silahlı Saldırı! 9 Nisan 2024

BFMTV’nin haberine göre, Paris Büyük Camisi’nden yapılan yazılı açıklamada, hükümetten Müslümanlara yönelik her türlü ayrımcılığa karşı ihtiyatlı olması istendi.

“Ayrımcılığa karşı eş değer tutum sergilensin”

Başbakan Attal’ın ülkedeki Yahudi kurumların çatı kuruluşu olan Fransa Yahudi Konseyinin (CRIF) 38’inci geleneksel yemeğinde yaptığı “antisemitizmle mücadele” konuşmasının ardından yapılan açıklamada hükümet, diğer topluluklara yönelik ayrımcılığa karşı da eş değer bir tutum sergilemeye çağrıldı.

Açıklamada, “Başbakan ve hükümetini Müslümanlara yönelik her türlü ayrımcılığı ve damgalamayı açık ve net bir şekilde kınayarak örnek teşkil etmeye çağırıyoruz.” ifadesine yer verildi.

“antisemit saldırılara izin vermeyeceğiz”

Kendisi de Yahudi olan Attal CRIF’nin yemeğinde yaptığı konuşmada, 2024’ün ilk çeyreğinde ülkede “366 antisemit olay” kaydedildiğini ve bunun “2023’ün ilk üç ayına kıyasla yüzde 300’lük bir artış” anlamına geldiğini iddia ederek “Her antisemitik saldırı, Fransız bayrağına sürülen bir lekedir. Bu nedenle bunlara asla müsamaha göstermeyeceğiz.” ifadesini kullanmıştı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş