Dünya

İsrailli Bakan, 1,5 Milyon Filistinlinin Sığındığı Refah’ın Tamamen İşgal Edilmesini İstedi

İsrail’in aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, Tel Aviv’in kara saldırısı başlattığı Refah kentini “tamamen işgal etmesi” çağrısı yaptı. Zorla yerinden edilmiş yaklaşık 1,5 milyon Filistinli Refah'a sığınmıştı.
09 Mayıs 2024
İsrail ordusunun Refah kentine düzenlediği saldırıları sürüyor @aa

ABD Başkanı Joe Biden’ın İsrail’in Refah’a kara saldırısına tepki göstermesinin ardından açıklama yapan aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, Refah’ın “tamamen işgal edilmesini” istedi.

Smotrich, Biden’ın İsrail’in Refah’a kara saldırısına tepki veren sözlerine ilişkin açıklamada bulundu. İsrail’in “bağımsızlık savaşının henüz bitmediğini” öne süren Smotrich, 7 Ekim’den bu yana insanlık felaketine yol açtıkları Gazze’deki saldırıların devam etmesini ve zorla yerinden edilmiş yaklaşık 1,5 milyon Filistinlinin sığındığı güneydeki Refah kentinin de “tamamen işgal edilmesini” istedi.

“Refah Tamamen İşgal Edilmeli”

Aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir de Biden’ın sözlerine tepki olarak, “Hamas Biden’ı seviyor.” ifadelerini kullanmıştı. Ana muhalefet lideri Yair Lapid ise İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Ben-Gvir’i “İsrail askerleri ve vatandaşlarını tehlikeye attığı gerekçesiyle kabineden kovması” çağrısında bulunmuştu.

Daha önce de birçok kez İsrail’in Refah’a yönelik kapsamlı bir kara saldırısına girişmemesi konusunda uyarıda bulunduklarını hatırlatan Biden, Netanyahu ile son görüşmesinde de bu konuyu açıkça dile getirdiğini kaydetmişti.

Kentte 1,5 milyon Filistinli var

Biden, “Eğer Refah’a girerlerse, henüz (kapsamlı bir saldırıyla) girmediler, eğer girerlerse o zaman Refah’ta ve diğer şehirlerde kullanılan silahları göndermeyeceğimi açıkça belirttim.” demişti.

İsrail ordusu, 6 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, zorla yerinden edilmiş yaklaşık 1,5 milyon Filistinlinin sığındığı güneydeki Refah kentinin doğusundaki bazı mahallelerin boşaltılmasını istemiş, Gazze’nin Refah bölgesine kara saldırısı başlatarak Mısır ile olan sınır kapısının Gazze tarafını ele geçirdiğini duyurmuştu.

Gazze’de son durum

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’ne 216 gündür sürdürdüğü saldırılara ilişkin bilgi verildi. Açıklamada, İsrail ordusunun son 24 saatte Gazze’nin çeşitli yerlerine düzenlediği saldırılarda 4 katliam gerçekleştirdiği, saldırılarda 60 Filistinlinin daha hayatını kaybettiği, 110 Filistinlinin yaralandığı belirtildi.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda yaşamını yitirenlerin sayısının 34 bin 904’e çıktığı aktarılan açıklamada, yaralı sayısının 78 bin 514’e yükseldiği kaydedildi. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş