Gündem

Almanya Adalet Bakanlığı: “Nehirden Denize” Sloganı Hamas’a Aittir

Almanya Adalet Bakanlığı, Filistin'e destek gösterilerinde kullanılan "Nehirden denize" ifadesinin Hamas'ın sloganı olduğunu söyledi. Bremen kent idaresi iki hafta önce bu ifadeye yasak getirmişti.
14 Mayıs 2024
Almanya Adalet Bakanlığı, "Nehirden Denize" Sloganını Suç olarak tanımladı @aa

Hamas’ın Almanya’da faaliyet göstermesi yasaklandığını söyleyen Almanya Adalet Bakanlığı, Nehirden denize” ifadesini Hamas’ın sloganı olduğunu savunarak suç teşkil ettiğini söyledi.

Adalet Bakanlığının X’teki sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “‘Nehirden denize’ ifadesi bir Hamas sloganıdır. Hamas’ın Almanya’da faaliyet göstermesi yasaklanmıştır. Dolayısıyla, münferit vakanın koşullarına bağlı olarak, bu sloganın kullanılması yasaklı bir örgütün propagandasının kullanılması anlamına gelebilir. Bu da suç teşkil etmektedir.” ifadelerine yer verildi.

“Çocuk katili İsrail” sloganı atılabilir

Öte yandan Bremen kent idaresi iki hafta önce bir grup Filistin destekçisine “Nehirden denize” ve “Çocuk katili İsrail” sloganlarına yasağı getirmiş ancak Yüksek Eyalet İdari Mahkemesi ise bunların ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiği yönünde hüküm vermişti.

Bremen Eyalet İçişleri Bakanı Ulrich Maeurer’in karara itirazda bulunması üzerine mahkeme, bu kez “Nehirden denize” sloganının kullanılamayacağını ancak “Çocuk katili İsrail” sloganı atılabileceğine hükmetmişti. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş