Gündem

Fransa’da Filistin’e Destek Veren Öğrenciler Gözaltına Alındı

Fransa'nın Rennes ve Montrouge kentlerinde, Filistin'e destek amacıyla düzenlenen eylemlerde 5 öğrenci gözaltına alındı.
15 Mayıs 2024
Fransa'da Filistin destekçisi 5 öğrenci gözaltına alındı @aa

ABD’de de başlayan ve dünyanın dört bir yanına yayılan Filistin’e destek gösterilerinin yeni merkezi Avrupa oldu. Gösteriler, Avrupa’daki üniversitelerde devam ederken Fransa’da Filistin destekçisi 5 öğrenci Rennes ve Montrouge kentlerinde gözaltına alındı.

Gündem | 14 Mayıs 2024 Avrupa’daki Üniversitelere Filistin’e Destek Gösterileri Yayılıyor 14 Mayıs 2024

Öğrenci sendikası Solidaires Etudiantes Rennes’in X hesabından paylaşılan açıklamaya göre, Filistin’i destekleyen öğrenciler Rennes Üniversitesi’nin Beaulieu Kampüsü’nde dün ve bu sabah çadırlar kurarak eylem yaptı.

Polisten öğrencilere sert müdahale

Kampüse intikal eden polisler, burada diğer öğrencilere broşür dağıtan Filistin destekçilerine sert müdahalede bulundu. Yağmur yağarken öğrencilerin eşyalarını fırlatan polisler, çadırları söktü ve eylemcilerden dağılmalarını istedi. Açıklamaya göre, bir polis, ayakta duran barışçıl öğrencilerden birini sertçe yere yatırdı ve üzerine oturdu. Polis burada eylem yapan öğrencilerden 3’nü gözaltına aldı.

Öğrenciler, Rennes Üniversitesi’nin silah üreticisi firma Thales’le olan ilişkisine tepki göstermek ve Filistin’i desteklemek amacıyla Rennes Kampüsü’nde eylem başlatmıştı.

Montrouge’da da 2 öğrenci gözaltına alındı

Lise Sendikaları Birliğinin (USL) X hesabından paylaştığı açıklamaya göre, Montrouge’daki lise öğrencileri de Maurice Genevoix Lisesi’nde, Gazze’de ateşkesin sağlanması ve Fransa’nın Filistin devletini tanıması talebiyle eylem yaptı.

USL’nin olaya ilişkin paylaştığı görüntülerde, 2 polisin 1 kişiye çelme takarak yere yatırmaya çalıştığı görülüyor. Le Parisien gazetesinin haberine göre, Montrouge’daki eylemde 2 öğrenci gözaltına alındı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş