Toplum

Almanya’da Ana Okullarında Personel Eksikliği Yıllarca Sürecek

Almanya’da yapılan bir araştırmada, Kuzey Ren-Vestfalya'daki anaokullarında personel eksikliğinin yıllarca süreceği aktarıldı.
16 Mayıs 2024
@shutterstock

Almanya’da Gençlik Enstitüsü/ Dortmund Teknik Üniversitesi Araştırma Birliği’nin (Alm. Deutsches Jugendinstitut (DJI)/Technische Universität Dortmund) yaptığı bir araştırmada, Kuzey Ren-Vestfalya’daki anaokullarında personel açığının öngörülebilir bir zamanda kapanmayacağı ortaya çıktı.

2030 Yılına Kadar 20 bin Çalışan Eksik Olacak

Bu çalışmaya göre, Kuzey Ren-Vestfalya’da çocuk ve gençlik hizmetleri alanında şimdiye kadarki en yüksek personel sayısına ulaşılmış olmasına rağmen, son on yılda hızla büyüyen uzman personel sıkıntısı ile karşı karşıya. Çocuk bakım hizmetlerinin sürekli genişlemesi ve çocuk ve gençlik hizmetlerine olan talebin genel olarak artması nedeniyle personel ihtiyacı önemli ölçüde artmış durumda. 2030 yılına kadar 20 bine kadar uzman personelin eksik olabileceği öngörülüyor.

Personel Eksikliği Çalışanları Büyük Ölçüde Zorluyor

Gençlik Enstitüsü/ Dortmund Teknik Üniversitesi Araştırma Birliği Eski Direktörü Thomas Rauschenbach, personel eksikliğinin mevcut personelin yükünü de artırdığını kaydederken, “Artan iş yükü sağlık risklerine ve devamsızlıklara yol açıyor. Çocuk bakımı meslek grubunda ortalama 30 güne yakın hastalık kaynaklı devamsızlıklar görüyoruz.” diye konuştu. Personel eksikliği ve yüksek hastalık oranının sonucu olarak kreşler, yeterli personel bulunmaması nedeniyle sıklıkla kısa süreli bakıma geçiş yapmak zorunda kalıyor.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş