Gündem

Almanya’da Filistin Asıllı Cerrahın Ülkeye Girişine İzin Verilmemesi Hukuka Aykırı Bulundu

Almanya'da mahkeme, başkent Berlin'de 14 Nisan'da düzenlenen "Filistin Konferansı"na Filistin asıllı İngiliz cerrah Gassan Ebu Sitte'nin katılmasına izin vermeyen polisin, yasa dışı hareket ettiğine karar verdi.
16 Mayıs 2024
Almanya'da mahkeme, Filistin asıllı cerrah Ebu Sitte'nin ülkeye girişinin engellenmesini hukuka aykırı buldu @aa

Almanya’da Potsdam İdare Mahkemesi, Glasgow Üniversitesinin Filistin asıllı İngiliz rektörü Gassan Ebu Ebu Sitte’nin ülkeye girmesine yönelik uygulanan tedbirin hukuka aykırı olduğuna hükmetti. Mahkeme kararında, Glasgow Üniversitesinin Filistin asıllı İngiliz rektörü Ebu Sitte’ye yönelik iddiaların yeterince ciddi olmadığı, kendisinin Filistin toprakları da dahil acil yardım görevleri için sık sık seyahat ettiği belirtildi.

Mahkeme suçunun ispatlanamadığına hükmetti

Potsdam İdare Mahkemesi kararında, Ebu Sitte’nin internet paylaşımlarında Hamas propagandası yaptığının iddia edildiği ancak bu suçların ispatlanması halinde bile bunun ülkeye giriş yasağını haklı çıkaracak kadar “ciddi suç” olmadığı belirtildi.

Berlin konferansına davet edilmişti

İsrail’in Gazze saldırılarının başlamasının ardından 9 Ekim 2023’te bölgeye giderek 40 gün boyunca görev yapan, Glasgow Üniversitesinin Filistin asıllı rektörü cerrah Gassan Ebu Sitte, Gazze’de yaşadıklarını anlatması için Berlin’deki konferansa davet edilmiş ancak ülkeye girişi engellenmişti.

Öte yandan Almanya’nın Ebu Sitte’ye koyduğu 1 yıllık Schengen bölgesine giriş yasağı nedeniyle cerrahın Almanya’dan sonra Fransa ve Hollanda’ya da girişide yasaklanmıştı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş