Gündem

Avrupa’da On Binler, İsrail’e Yaptırım Uygulanması Talebiyle Yürüdü

Avrupa'da on binlerce kişi bir kez daha İsrail'e yaptırım uygulanması ve Gazze'de "soykırım durdurulsun" çağrısıyla yürüyüş düzenledi.
20 Mayıs 2024
Brüksel'de Filistin'e destek gösterisi düzenlendi @aa

Avrupa Birliği kurumlarına ev sahipliği yapan Brüksel’de on binlerce kişi İsrail’e ekonomik ve diplomatik baskı yapılarak Gazze’deki saldırılarının sona erdirilmesi talebiyle protesto düzenledi. İsviçre’de de binlerce kişi Filistin’e destek yürüyüşü yaptı.

AB çalışanları, Belçikalı siyasetçiler, eğitimden sağlığa farklı sektörlerden temsilciler, insan hakları kuruluşları üyeleri, haftalardır Avrupa’daki çeşitli üniversitelerde eylem yapan öğrencilerden oluşan on binlerce kişi, yerel saatle 13.30’da Brüksel’in merkezindeki Kuzey Tren İstasyonu önünde toplandı.

“Gazze’yi kurtarın”

Ellerin Filistin bayrakları, boyunlarında kefiyyeler, “İsrail’i boykot edin”, “Soykırımı durdurun”, “Gazze’yi kurtarın”, “Refah’ı koruyun” gibi pankartlar taşıyan göstericiler, kentin ana caddelerinde sloganlar atarak yürüdü. Göstericiler, yürüyüşün sonunda Avrupa Parlamentosu (AP) ile AB Konseyi binasının arasında yer alan Jean Rey Meydanı’nda toplandı.

Fransa, İspanya, Lüksemburg, Hollanda, Almanya, İzlanda ve Belçika’daki üniversitelerden gelen öğrenciler, burada kurulan sahneye çıkarak mesajlarını okudu. Dev ekranda Gazze’den gazetecilerin mesajları gösterildi. Gösterinin sonunda hayatını kaybeden Gazzeliler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Siyasetçilerden İsrail’e yaptırım uygulaması çağrısı

AP’nin Belçikalı milletvekili Marc Botenga yürüyüş sırasında değerlendirmede bulundu. Avrupa seçimlerine 3 haftadan kısa bir zaman kaldığını anımsatan Botenga, “Binlerce, binlerce insan yine sokaklarda ve mesajımız çok açık. Önemli olan artık AB’nin ve Belçika da dahil her üyesinin İsrail’e yaptırım uygulamasıdır.” dedi.

Belçika İşçi Partisi Genel Sekreteri Peter Mertens de “Belçika’nın İsrail’e yaptırım uygulaması gerekiyor. Ekonomik ve askeri yaptırımların olmaması normal değil. Bu bir utanç. Avrupa’nın geri kalanı gibi bu ülkenin de İsrail’e yaptırım uygulaması gerek.” değerlendirmesini yaptı.

“Farklı bir eyleme ihtiyacımız var”

Belçika’da yeni kurularak 9 Haziran’da seçime katılacak Filistin destekçisi Viva Palestina Partisi Genel Başkanı Diyab Ebu Yahya da “Filistin’de soykırım sürüyor. Farklı bir eyleme ihtiyacımız var.” ifadelerini kullandı.

Protestoların umut verdiğini ancak diğer yandan da siyasi adımlara dönüşmediği için hayal kırıklığı yarattığını belirten sadece Ebu Yahya, “Partimiz, Gazze soykırımını Brüksel parlamentosunda tanıtmayı amaçlayan bir vatandaş listesi. Bunun dünyada mümkün olduğu bir parlamento varsa onun da kentin çok kültürlü doğası gereği Brüksel’de olduğuna inanıyoruz.” diye konuştu.

İsviçre’de de binlerce kişi yürüdü

İsviçre’nin Cenevre kentinde de binlerce kişi İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına tepki gösteren göstericiler, “Gazze’de soykırım durdurulsun” ve “Filistin’e özgürlük” sloganları attı. Şehir merkezindeki Lise Girardin Meydanı’nda bir araya gelen on bini aşkın kişi, şehir merkezinde saatlerce yürüdü.

Eylemciler, İsrail’e ekonomik ve askeri malzeme satışında boykot çağrısında bulunurken, üniversitelerin İsrail kurumlarıyla ilişkilerini kesmesi gerektiğini savundu. Ellerinde Filistin bayrakları ve pankartları taşıyan eylemcilere çevredeki bazı bina, mekan ve araçlardan da destek geldi.

İsviçre’nin Cenevre kentinde binlerce kişi İsrail’in yoğun saldırıları altındaki Gazze’de “soykırım durdurulsun” çağrısıyla yürüyüş düzenledi. @aa

Akademik boykot talebi

Cenevre Üniversitesinde Filistin’e destek eylemi düzenleyen ve eylemleri polis müdahalesiyle sonlandırılan öğrenciler de gösteriye katılarak, İsviçre üniversitelerinden İsrail kurumlarına karşı “akademik boykot” talebinde bulundu. Gösteride, 76 yıl önce Filistinlilerin zorunlu göçe tabi tutulduğu Nekbe (Büyük Felaket) için de tepki gösterildi.

“Gazze’de yaşananların soykırım olduğunu düşünüyorum”

Eylemcilerden İsviçreli Rina Nissim, “Bugün acı çeken Gazze halkına destek olmak için buradayım. Artık görünür olmak, işgale karşı ve ateşkes için yüksek sesle konuşmak çok önemli. Gazze’de yaşananların soykırım olduğunu düşünüyorum.” dedi.

İsrail’in, Nekbe’nin yeniden yaşanmasına yönelik bir politika uygulandığını belirten Nissim, Uluslararası Adalet Divanının bu yaşananları soykırım olarak adlandırmasını ve İsrail hükümetinin bu suçtan dolayı izole edilmesini umduğunu söyledi.

Yaklaşık 2 saat süren yürüyüş Plainpalais Meydanı’nda son buldu. Polis, yürüyüş sırasında geniş güvenlik önlemleri aldı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş