Gündem

“Almanya Anayasası Allah’a ve İnsanlara Karşı Sorumluluklarımızı Hatırlatıyor”

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Ali Mete, Almanya anayasasının 75. yıl dönümü münasebetiyle bir açıklama yaptı.
23 Mayıs 2024
@shutterstock

Almanya anayasasının 75. yıl dönümü münasebetiyle açıklama yapan İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Ali Mete, “Almanya anayasası hem bir teminat hem de ümit kaynağı olmasının yanı sıra aynı zamanda ‘Allah’a ve insanlara karşı sorumluluklarımızı’ hatırlatıyor” ifadelerini kullandı.

Almanya anayasasının çeşitlilikleri bünyesinde barındıran toplumda barış içinde bir arada yaşamanın temelini oluşturduğunu söyleyen IGMG Genel Sekreteri Ali Mete, “Anayasa, tüm vatandaşlar için özgürlük, adalet ve eşit hakları teşvik eden ve koruyan bir ülkede yaşamamızı sağlar. Elbette uygulamada hâlâ düzeltilmesi gereken çok şey var. Herkese eşit davranılmadığı, aynı hak ve fırsatların sunulmadığı bir gerçek. Ancak Almanya anayasası bu alandaki kararlılığın değerli olduğuna dair bir garanti ve umuttur” şeklinde konuştu.

“İltica konusunda değerler göz ardı ediliyor”

Ali Mete sözlerini şöyle sürdürdü: “İslam Toplumu Millî Görüş olarak, Almanya anayasasında yer alan inanç özgürlüğü ve her insanın onuruna saygı ilkelerine çok büyük önem atfediyoruz. Ancak ne yazık ki, özellikle iltica konusunda bu değerlerin giderek göz ardı edildiğini gözlemliyoruz. İnsanlar âdeta birinci ve ikinci sınıf olarak ayrılmış, bazıları korunmaya daha az layıkmış gibi. Tarihin bize öğrettiği üzere, bu endişe verici bir gelişmedir.”

“Sorumluluklarımız var”

Almanya anayasasının sağlam bir temele sahip olsa da bu durumu hafife almamak gerektiğini belirten Genel Sekreter Mete, son olarak şu ifadeleri kullandı: “Almanya anayasasını savunmak, içini yaşamla doldurmak ve genç nesillere bir kazanım olarak aktarmak gibi bir sorumluluğumuz var. Bu, asla tekrarlanmaması gereken tarifsiz acılar çekilerek alınmış bir derstir. Almanya anayasanın giriş bölümünde şöyle denir: ‘Allah’a ve insanlığa karşı sorumluluğunun bilincinde olarak…’ Bu bizim dinî inancımız ile de örtüşmektedir. Bu değerli mirasa minnetle bakmamızın bir başka nedeni de budur.”

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş