Gündem

Berlin’de Öğrencilerin Filistin’e Destek Gösterisine Polis Müdahale Etti

Almanya'nın başkenti Berlin'de, bir grup öğrencinin düzenlediği Filistin'e destek gösterisine polis müdahale etti.
23 Mayıs 2024
Almanya'da Filistin'i Eylemlerini Destekleyen Akademisyenlere Ödenek Tehdidi @aa

Almanya’nın başkenti Berlin’de Mitte ilçesinde bir grup öğrenci Humboldt Üniversitesinin Sosyal Bilimler Fakültesi binasında eylem yaptı. Öğrenciler binanın dış cephesine, üzerinde “Özgür Filistin” yazan pankart astı.

Gündem | 22 Mayıs 2024 Avrupa’daki Üniversitelerde Filistin’e Destek Eylemleri Sürüyor 22 Mayıs 2024

Binanın önündeki sokakta toplanan bir grup öğrenci de burada eylem yaptı. Filistin lehine sloganlar atan öğrencilere polis müdahale etti. Birçok gösterici gözaltına alındı. Polis daha sonra bu grubun binaya yaklaşık 100 metre mesafede gösteri yapmasına izin verdi.

Üniversite yönetiminin Gazze ile ilgili açıklama yapılması istendi

Bu arada, fakülte binasında bulunan öğrenciler Berlin Humboldt Üniversitesi Başkanı Julia von Blumenthal’ın görüşme teklifini kabul etti. Blumenthal, öğrencilerle görüşmek için fakülte binasına geldi.

Öğrencilerin talepleri arasında binanın boşaltılmaması, öğrencilerin eylemine destek verilmesi ve üniversite yönetiminin Gazze’deki soykırımı kabul ettiğine dair bir açıklama yapması yer alıyor. Üniversite yönetimi ise öğrencilerin kendiliğinden binadan çıkmasını istiyor.

ÜNİVERSİTE YÖNETİMİ AÇIKLAMA YAPTI

Berlin Humboldt Üniversitesi Başkanı Julia von Blumenthal’ın Sosyal Bilimler Fakültesi binasında eylem yapan öğrencilerle yaptığı görüşmenin ardından üniversite tarafından açıklama yapıldı.

Göstericilere bugün yerel saatle 18.00’e kadar fakülte binasında kalmalarına müsamaha gösterileceği belirtilen açıklamada, öncesinde ise üniversite yönetiminin ve öğretim üyelerinin de katılacağı bir etkinlik düzenleneceği kaydedildi.

anlaşmaya varıldı

Açıklamada, öğrencilerle gece boyunca fakülte binasına başka kimsenin giremeyeceği konusunda anlaşmaya varıldığı, güvenlik görevlilerinin devriye gezeceği aktarıldı. Sosyal Bilimler Fakültesi’nde bu zaman içinde normal ders yapılmayacağı, öğrencilerin çevrim içi ders göreceği bilgisi paylaşılan açıklamada, Blumenthal’ın eylemcilerin barışçıl şekilde fakülte binasını terk etmelerini beklediği belirtildi. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş