Dünya

Filistin Devletini Tanıyan Ülkelerin Sayısı Her Geçen Gün Artıyor

İsrail'in baskılarına rağmen birçok ülke bu yıl Filistin'i tanıma kararı aldı. İspanya, Norveç ve İrlanda'nın resmi süreci tamamlamasıyla Filistin devletini tanıyan ülke sayısı 146'ya yükselecek.
23 Mayıs 2024
@shutterstock

İspanya, Norveç ve İrlanda’nın 1967 sınırlarında Filistin devletinin bağımsızlığını tanıması dünyanın gündemine girerken 3 ülkenin resmi süreci tamamlamasıyla Filistin devletini tanıyan ülke sayısı 146’ya yükselecek.

Filistin’i tanımayan ülkeler arasında ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa bulunurken, Washington yönetimi veto hakkıyla Filistin’in BM’ye tam üyeliğini engelliyor.

Filistin’in bağımsızlığını tanıyan ülkelerin sayısı artıyor

İsrail’in baskılarına rağmen birçok ülke bu yıl Filistin’i tanıma kararı aldı. Bunlardan ilki, Karayipler ülkesi olan Barbados oldu. Barbados, 19 Nisan’da Filistin’i tanıdığını duyurdu. Filistin’i tanıyan ülkelerin sayısı her geçen yıl artarken, geçen yıl sonuna kadar 139’a yükseldi.

Kuzey Amerika ülkesi Jamaika da 24 Nisan’da Filistin’i tanıdı. Barbados ve Jamaika’nın ardından Filistin’i tanıyan ülkelerin arasında 3 Mayıs’ta Güney Amerika’dan Trinidad ve Tobago da katıldı. Bu ülkelerin ardından Bahamalar, 8 Mayıs’ta Filistin’i tanıdı.

Avrupa ülkeleri Filistin’i tanıma kararı aldı

İspanya, Norveç ve İrlanda, bugün yaptıkları açıklamada, 1967 sınırlarında Filistin devletini tanıyacaklarını duyurdu. Bu karardan önce, Polonya, Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Çekya, Slovakya ve İsveç, Filistin devletini tanıyordu. İspanya, Norveç ve İrlanda’nın da resmi olarak bu adımı atması halinde Filistin devletini tanıyan ülke sayısı 146’ya yükselecek.

ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa Filistin’i tanımıyor

Başta Avrupa olmak üzere dünyanın büyük çoğunluğu bağımsız Filistin’i tanırken, bu adımı atmayan ülkeler de var. Her seferinde “iki devletli çözümden yana olduklarını” savunan ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa Filistin’i tanımayan ülkeler arasında yer alıyor.

ABD, BM Güvenlik Konseyindeki oylamada veto hakkını kullanarak Filistin’in BM’ye tam üyeliğine de engel oluyor. Kanada, Avustralya, Hollanda, İtalya, Portekiz, Yunanistan, Japonya, Güney Kore, Myanmar, Kamerun gibi ülkeler Filistin’i tanımayan diğer ülkeler olarak öne çıkıyor.

Belçika, Filistin devletini henüz tanımayacak

Belçika Kalkınma İşbirliği Bakanı Caroline Gennez, hükümetin Filistin devletini tanıma kararı almakta uzlaşama sağlayamadığını, “tarihi fırsatı kaçırdıklarını” belirtti. Gennez, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Ne yazık ki bugün Belçika’nın Filistin devletini tanıması söz konusu değil. Belçika tanınmayı sağlamak için zamanlama ve bağlam üzerinde çalışmaya devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Belçika Başbakan Yardımcısı Petra de Sutter, sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, ülkesinin de İspanya, İrlanda ve Norveç gibi Filistin devletini tanıması gerektiğini, bugün bu konunun görüşüleceğini bildirmişti. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş