Gündem

Mülteci Çocukların Simgesi “Küçük Emel”, İrlanda’da Gösteride Yer Aldı

Suriyeli mülteci çocukların yaşadığı zorlukların dünya gündemine taşınması amacıyla tasarlanan 3,5 metrelik kukla "Küçük Emel (Little Amal)", İrlanda'nın başkenti Dublin'e geldi.
26 Mayıs 2024

Mülteci çocukların simgesi kukla “Küçük Emel (Little Amal)”, İrlanda’da gösteriye katıldı.

Dublin’deki göstericiler, “Küçük Emel” kuklası eşliğinde, mülteci çocuklara dikkati çekmek için Çevre, Miras ve Yerel Yönetim Bakanlığı binası önünde toplandı.

Çoğunlukla çocuklardan oluşan kalabalık buradan Liffey Nehri boyunca, Kıtlık Anıtı’nın yanından geçerek Zafer Kemeri’ne yürüdü ve gösteri düzenledi.

Yürüyüş sırasında “Küçük Emel”e koro ve İrlandalı dans ekibi eşlik etti.

İrlanda kültürel dans ekibinden Lauren Maier, soykırıma yönelik bir şey duymanın üzücü olduğunu belirtti ve  bunun insanların ve devlet liderlerinin bir şeyler yapabilecekken yaşanmasının yürek parçalayıcı olduğunu dile getirdi.

Maier, “Bugün mülteciler için farkındalık oluşturma günüydü, bu yüzden Suriyeli mülteci Emel’i temsilen kukla gelip Dublin’deki Lifley Nehri boyunca yürüdü. Dünya çapındaki mülteciler ve insan hakları konusunda farkındalık oluşturulmasını sağladık.” dedi.

“Küçük Emel” kuklası

Emel, 9 yaşındaki Suriyeli bir mülteci kız çocuğunu simgeliyor. 3,5 metre boyundaki kukla, “Yürüyüş Projesi” kapsamında İngiltere’ye ulaşmak üzere 2021’de Gaziantep’ten yola çıktı.

Yiyecek bulmaya giden ve geri dönmeyen annesini arayan Emel, savaştan ve şiddetten dolayı ailelerinden ayrılarak yerinden edilmiş milyonlarca mülteci çocuğu temsil ediyor. “Bizi unutmayın” mesajını taşıyan “Küçük Emel” kuklası, “Yürüyüş Projesi” kapsamında dünyayı dolaşıyor.

“Küçük Emel” 2021’den bu yana 16 ülkede 160 şehri ziyaret ederek milyonlarca insan ile bir araya geldi. (c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş