Dünya

İsrail, Çocuklarında Kaldığı Kampı Bombaladı: Dünya Tepki Gösterdi

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ndeki Refah kentinde Filistinlilerin çadırlarına bombalı saldırı düzenlemesine dünya ülkeleri tepki gösterdi.
27 Mayıs 2024
İsrail ordusu, Refah'taki çadır kampı bombaladı @aa

İsrail savaş uçakları, Refah ilinin kuzeybatısında yerinden edilmiş Filistinlilerin kaldığı çadır kampı bombaladı. Saldırıda aralarında çocukların da bulunduğu onlarca Filistinli hayatını kaybetti.

Dünya | 27 Mayıs 2024 İsrailli Aşırı Sağcı Gazeteciler, 45 Kişinin Öldüğü Saldırıyı Kutladı! 27 Mayıs 2024

İsrail’in Refah’taki bir kampı bombalamasının ardından bölgede ortaya çıkan görüntüler sosyal medyada hızla yayılırken, Fransız muhalif siyasetçiler, Belçika Başbakan Yardımcısı, Mısır, Ürdün ve Katar Dışişleri Bakanlığı Tel Aviv hükümetine tepki gösterdi.

Fransa

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İsrail’in Refah’ta yerinden edilmiş Filistinlilerin kampını bombalamasının ardından acil ateşkes çağrısında bulunarak, İsrail’in Refah’a saldırılarının durması gerektiğini vurguladı.

“İsrail’e baskı yapılmalı”

Fransız muhalif lider Jean-Luc Melenchon, Refah kampında yaşananları “dehşet verici” olarak nitelendirerek, “Gazze’de mülteci kamplarındaki çadırlarda yaşanan iğrenç katliam bu savaş suçlularının ordusunun katillerinin ve liderlerinin ne olduğunu özetliyor.” ifadesini kullandı.

Melenchon, bu “dehşetin” son bulması için İsrail’e her türlü baskının yapılması için çağrıda bulunarak, Fransa’nın İsrail hükümetiyle olan işbirliğine son vermesini, silah ihracatı konusunda ambargo uygulamasını ve Filistin devletini tanımasını istedi. Fransız lider Melenchon, bölgede yaşananlarla ilgili Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u, “hiçbir şey yapmamakla” suçladı.

“Filistinli mültecileri diri diri yaktı”

Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) Partisi milletvekili Thomas Portes, Refah’taki kampa yönelik saldırılara ait görüntüleri X sosyal medya hesabından paylaşarak, “Dünya, İsrail’in bugün yaptığını görmeli. ‘Ordusu’ Refah’taki Birleşmiş Milletler kampındaki Filistinli mültecileri diri diri yaktı. Katiller.” açıklamasını yaptı.

Portes, İsrail ordusunu hiçbir zaman rehinelerle ilgilenmediğini belirterek, “Tek amaçları : Filistin halkını yok etmek.” ifadesini kullandı. LFI milletvekili Manuel Bompard, Refah’taki bombardımana ait görüntülerin korkunç olduğunu vurgulayarak, Fransa’nın bu katliama izin vererek kendisini “küçük düşüğürdüğünü” kaydetti.

“Netanyahu ve savaş suçluları hesap verecek”

LFI Partisi Meclis Grup Başkanvekili Mathilde Panot, “Netanyahu’nun savaş suçlusu ordusu yeni bir eşik atladı. Bu sefer, uluslararası hukuka göre dokunulmaz olan mülteci kampı bombalandı. İnsani yardım çalışanları yok edildi.” açıklamasını paylaştı. Panot, er ya da geç, Netanyahu ve savaş suçlularının hesap vereceği vaktin geleceğini vurguladı.

Grenoble Belediye Başkanı Eric Piolle, Refah’a ait görüntülerin “dayanılmaz” olduğunu belirterek, “Uluslararası toplum bu savaş suçlarını durdurmaya ne zaman karar verecek ?” sorusunu sordu.

Mısır

Mısır Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail ordusunun dün akşam Refah’ta yerinden edilmiş savunmasız Filistinlilerin çadırlarına düzenlediği saldırıya tepki gösterildi. Açıklamada, “Mısır Dışişleri Bakanlığı, İsrail güçlerinin Filistin’e ait Refah kentinde yerinden edilmiş insanların çadırlarını kasıtlı olarak bombalamasını şiddetle kınıyor. Söz konusu bombardıman sonucu savunmasız Filistinlilerden yüzlerce kişi öldü veya yaralandı. Bu da uluslararası insancıl hukuka karşı yeni bir ihlaldir.” ifadeleri kullanıldı.

“Savunmasız siviller hedef alındı”

İsrail ordusunun söz konusu saldırılarıyla savaş zamanında sivillerin korunmasına ilişkin 1949 tarihli 4. Cenevre Sözleşmesi’ni ihlal ettiği vurgulanan açıklamada, Gazze Şeridi’nin yaşanmaz hale gelmesi amacıyla İsrail’in katliam ve yıkımın çapını sistematik olarak genişletme kapsamında savunmasız sivilleri hedef aldığı kaydedildi.

İsrail’e işgalci güç olarak uluslararası hukuka bağlı kalması ve Uluslararası Adalet Divanı’nın askeri operasyonları derhal durdurma yönündeki tedbir kararlarına uyması çağrısının yapıldığı açıklamada, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve uluslararası etkin güçlere de Gazze Şeridi’ndeki savaşı derhal durdurmaları çağrısında bulunuldu.

Belçika

Belçika Başbakan Yardımcısı Petra de Sutter, X sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda, İsrail’in Refah’taki UNRWA kampını bombalaması karşısında “dehşete düştüğünü” bildirdi.

Söz konusu saldırıların uluslararası hukuka aykırı olduğunu vurgulayan De Sutter, “Ayrım gözetmeksizin sivilleri, çocukları öldürmek uluslararası hukuka aykırıdır ve Uluslararası Adalet Divanının Refah işgalini durdurma kararını ciddi şekilde ihlal etmektedir.” ifadesini kullandı. De Sutter, “Bu savaş suçlarını tamamen durdurmalıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

İrlanda

İrlanda Başbakanı Simon Harris, İsrail’in Refah’ta yerinden edilmiş Filistinlilerin kampını bombalamasının “dehşet verici” olduğunu ve uluslararası hukuk açısından ciddi soruları gündeme getirdiğini bildirdi. Harris, İrlanda’nın başkenti Dublin’de Virgin Media’ya yaptığı açıklamada, İsrail’in Refah’ta yerinden edilmiş Filistinlilerin kampını bombalamasına tepki gösterdi.

Başbakan Harris, “İnsanların güvende olmak için gittikleri, ebeveynlerin çocuklarını güvende olmak için getirdikleri bir merkezin bir gecede bombalanması dehşet verici.” ifadesini kullandı.

Ürdün, Norveç

Ürdün ile Norveç, Gazze’deki savaşın sonlandırılması ve bu konudaki çabaların kenetlenmesi gerektiği konusunda çağrıda bulundu. Ürdün Kraliyet Divanı’ndan yapılan açıklamaya göre, Kral 2. Abdullah, Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store ile telefonda görüştü.

Görüşmede, her iki taraf Gazze’deki insani fekaletin durdurulması için uluslararası çabaların kenetlenmesi gerektiği konusunda mutabık kaldı. Kral Abdullah, uluslararası toplumun Gazze Şeridi’nde ivedilikle daimi bir ateşkese ulaşılması için acilen harekete geçmesinin önemini vurguladı.

İsrail’in Refah kentine düzenlediği askeri operasyonun durmasının zorunlu olduğunu vurgulayan Kral Abdullah, suçsuz sivillerin de himaye edilmesi gerektiğine dikkati çekti.

Ürdün

Ürdün Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nde korkunç savaş suçlarını sürdürdüğü ve bunların en sonuncusunun da dün Refah kentinde yerinden edilmiş Filistinlilerin çadırlarına düzenlenen saldırıyla gerçekleştirildiği belirtildi.

İsrail’in söz konusu saldırılarıyla hem Uluslararası Adalet Divanı kararlarına hem de uluslararası insancıl hukuka açıkça meydan okuduğuna dikkati çekilen açıklamada, “Ürdün Krallığı, bu eylem ve suçları mutlak anlamda kınıyor.” ifadelerine yer verildi.

Katar

Öte yandan Katar Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, İsrail’in Refah’ta yerinden edilmiş Filistinlilerin çadırını bombalaması şiddetle kınandı. İsrail’in UAD’nin kararlarına uyarak Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah bölgesine yönelik askeri saldırılarını durdurması gerektiğine dikkati çekilen açıklamada, Refah’ta sivillere yönelik soykırım suçu işlenmeden önce uluslararası toplumun acil harekete geçmesi ve sivillerin korunması istendi.

İsrail ordusunun Refah’ta yerinden edilmiş insanların çadırına yönelik saldırısıyla arabuluculuk çabalarını zora sokmasından endişe duyulduğu belirtilen açıklamada, Katar’ın Filistin halkı ve davasına olan desteğine vurgu yapıldı.

Japonya

Japonya hükümeti, İsrail’in Gazze Şeridi’nin Refah kentine yönelik saldırılarına karşı çıktığını bildirdi. Dışişleri Bakanlığı açıklamasına göre, Japonya Dışişleri Bakanı Kamikava Yoko, İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz ile telefon görüşmesinde, Refah bölgesine saldırılara tepki gösterdi.

Görüşmede Bakan Kamikava, “İsrail’in Refah’a ‘geniş çaplı askeri operasyonuna’ Japonya’nın karşı çıktığını” kaydetti. Bölgedeki insani krize yönelik “derin kaygılarını” dile getiren Kamikava, esirlerin serbest bırakılması ve sürdürülebilir insani yardım faaliyetlerinin sağlanması için “derhal ateşkes” çağrısını yineledi.

BM

BM Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansından yapılan açıklamada, “Gazze yeryüzündeki cehennemdir. Dün geceye ait görüntüler de bunun bir başka kanıtı.” ifadesi kullanıldı.

AB

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, X hesabından yaptığı paylaşımda, İsrail’in Filistinlilerin sığındığı kampı bombalaması karşısında “dehşete düştüğünü” ifade etti. Bombardımanlarda hayatını kaybedenler arasında küçük çocukların da bulunduğunu vurgulayan Borrell, saldırıyı kınadı.

Borrell, “Gazze’de güvenli bir yer yok. Bu saldırılar derhal durdurulmalıdır. Uluslararası Adalet Divanı kararlarına ve uluslararası insancıl hukuka tüm taraflarca saygı gösterilmelidir.” ifadesini kullandı.

İslam İşbirliği Teşkilatı

İslam İşbirliği Teşkilatı’ndan yapılan açıklamada da “İİT, işgalci İsrail güçlerinin Refah kentinde yerinden edilmiş binlerce kişinin bulunduğu kampı bombalayarak Filistinli sivillere karşı gerçekleştirdiği katliamı şiddetle kınıyor.” ifadesine yer verildi.

Uluslararası toplumun ve uluslararası alanda etkili güçlerin, İsrail’i UAD’nin kararına uymaya zorlama çağrısının yapıldığı açıklamada, İsrail’in Refah’a yönelik saldırılarına son vermesi ve Refah Sınır Kapısı’nı açması talebinde bulunuldu.

Arap Birliği

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt da X sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Refah bölgesindeki kampı bombalayan İsrail’in, Filistin halkına yönelik savaş suçları zincirini devam ettirdiğini belirtti.Ebu Gayt, İsrail’in Refah’ta işlediği suçu uluslararası mahkemelerde kanıt olarak sunacaklarına vurgu yaptı. (aa,c)

İsrail ordusu, Uluslararası Adalet Divanının saldırıları durdurma kararına rağmen Refah’ta yerinden edilen Filistinlilerin çadırlarına saldırı düzenledi. @aa

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş