Dünya

İsrailli Aşırı Sağcı Gazeteciler, 45 Kişinin Öldüğü Saldırıyı Kutladı!

İsrailli aşırı sağcı gazeteciler İsrail'in dün Refah şehrine yaptığı saldırılar sonucu gerçekleşen katliamı kutlayan ifadeler kullandı.
27 Mayıs 2024
İsrail'in Refah'ta yerinden edilmiş Filistinlilerin kampını bombalaması sonucu onlarca kişi öldü @aa

İsrailli aşırı sağcı gazeteciler, Refah’ta Filistinli sivillere yönelik katliamı kutladı. İsrail’in Kanal 12 kanalında tartışma programı sunucusu olan Yinon Magal ile köşe yazarı Naveh Dromi, X sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarda katliamdan memnuniyet duyduklarını belirtti.

Dünya | 27 Mayıs 2024 İsrail, Çadır Kenti Bombaladı: En az 40 Kişi Hayatını Kaybetti! 27 Mayıs 2024

Yahudilerin 25-26 Mayıs tarihlerinde kutladığı Lag BaOmer bayramına atıfta bulunan Magal, Refah’ta saldırılar sonrasında çadırların yanması ve acil müdahale ekibinin alevleri kontrol altına almaya çalışmasını gösteren fotoğrafın altına “Refah’ta bu yılın meydan ateşi” ifadelerini kullandı.

tweetleri sildiler

Dromi ise Refah’taki alevleri paylaşan başka bir kullanıcının fotoğrafına “Mutlu Bayramlar” ifadelerini ekledi. Magal ve Dromi’nin paylaşımlarına bazı kullanıcılar olumlu yorumda bulunurken, mesajların yayılmasının ardından iki gazeteci tweetlerini sildi.

Ne olmuştu?

BM’nin yargı organı Uluslararası Adalet Divanı (UAD), 24 Mayıs’ta aldığı tedbir kararlarında, İsrail’in Refah’a yönelik saldırılarını derhal durdurmasına, insani yardımları engellememesine ve suçlarını araştıracak BM görevlilerinin Gazze’ye girişine izin vermesine hükmetmişti.

İsrail, UAD’nin saldırıları durdurma kararı aldığı Gazze Şeridi’ndeki Refah şehrinde yerinden edilen Filistinlilerin çadırlarına saldırı düzenlemiş, saldırıda en az 45 Filistinlinin hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

8 roket saldırısı düzenlendi

Görgü tanıkları, “İsrail ordusunun bombardımanı kamptaki çok sayıda çadırın yıkılmasına ve yanmasına neden oldu. Bu kamp, binlerce yerinden edilmiş Filistinlinin yaşadığı Refah kentinde, İsrail ordusunun boşaltılmasını istediği bölgede yer almıyor.” demişti. Tanıklar, İsrail savaş uçaklarının kampa en az 8 roketle saldırı düzenlediğini belirtmişti. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş