Gündem

IGMG: “Mannheim Saldırısı Hiç Bir Şekilde Meşrulaştırılamaz”

IGMG Genel Sekreteri Ali Mete, Mannheim'da bir polis memurunu öldüren saldırganın eyleminin hiç bir şekilde meşrulaştırılamayacağını ve saldırganın bu eylemi ile nefret ve düşmanlığı körüklediğini bildirdi.
03 Haziran 2024

Almanya’nın Mannheim kentinde bir saldırganı önlemeye çalışırken yaralanan genç polis memurunun hayatını kaybetmesi münasebetiyle bir açıklama yapan İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Ali Mete, “Bu saldırı hiçbir şekilde, hiçbir surette meşrulaştırılamaz ve toplumsal olarak dışlanmalıdır. Hukuk devleti mümkün olan en sert şekilde bunun cezasını verecektir.” dedi.

“Bu vahşi eylem inancımızla taban tabana zıttır.”

Açıklamasında, hayatını kaybeden polis memurunun ailesi ve arkadaşlarının acılarını paylaştıklarını bildiren IGMG Genel Sekreteri Ali Mete, “Saldırganı ve menfur saldırısını bir kez daha kınıyoruz. Saldırgan çok sayıda kişiyi yaralamış, insanların hayatını korumak için cesurca müdahale eden genç bir polis memurunun canına kıymıştır. Bu vahşi eylem inancımızla taban tabana zıttır.” ifadelerini kullandı.

“Eylemle Nefret ve Düşmanlık Körükledi”

Mete, failin sadece olay yerindeki insanların hayatlarını değil, toplumun bütününü hedef aldığını, ortak yaşamı zehirlediğini ve topluma güvensizlik tohumları ekerek nefret ve düşmanlığı körüklediğini bildirdi.

Ali Mete, açıklamasının devamında da şunları söyledi: ‘İslam Toplumu Millî Görüş olarak, Mannheim’da yaşanan vahşete cuma hutbemizde de yer vereceğiz. Bu tür menfur eylemlerin hem toplumsal hem de dinî açıdan nasıl kategorize edilmesi gerektiğini, değerlerimiz, fikirlerimiz ve inançlarımızla bağdaşmadığını bir kez daha açık bir şekilde beyan ediyoruz. Motivasyonun ne olduğu, fail ya da kurbanın kim olduğundan bağımsız, ilkemiz açıktır: Şiddetin toplumumuzda hiçbir şekilde yeri yoktur.”

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş