Gündem

Filistin’e Destek Artıyor: Slovenya’da Filistin Devletini Tanıdı

Slovenya hükümeti, Filistin devletini resmen tanıdı. Dünya'da Filistin'i tanıyan ülke sayısı 147'ye yükseldi.
05 Haziran 2024
Slovenya, Filistin devletini resmen tanıdı @aa

İspanya, Norveç ve İrlanda da 28 Mayıs’ta Filistin’i resmen tanıma kararı almasının ardından Slovenya’da Filistin devletini resmen tanıdığını duyurdu. Slovenya hükümetinin devlet olarak tanımasının ardından, Filistin bayrağı, meclis bahçesinde göndere çekildi.

Slovenya hükümetinin sosyal medya platformu X hesabından yapılan paylaşımda, muhalefetteki Slovenya Demokrat Partisinin (SDS), meclise dün verdiği referandum önergesini, bu akşamki meclis oturumu öncesi geri çektiği ifade edildi.

Oy çokluğuyla kabul edildi

Paylaşımda, SDS milletvekillerinin terk ettiği oturuma katılan 90 sandalyeli meclisteki milletvekillerinin 52’sinin, Filistin devletinin tanınması yönünde oy kullandığı belirtildi.

Slovenya Başbakanı Robert Golob da sosyal medya hesabındaki paylaşımda, “Filistin’in bugün egemen ve bağımsız bir devlet olarak tanınması, Batı Şeria ve Gazze’deki Filistin halkına umut gönderiyor.” ifadesini kullandı.

Filistin bayrağı  alkışlar eşliğinde göndere çekildi

Slovenya meclisinin Filistin’i devlet olarak tanıma kararının ardından Filistin’in bayrağı başkent Lübliyana’daki meclis bahçesinde bulunan alandaki bayrakların yanında, alkışlar eşliğinde göndere çekildi. Slovenya Dışişleri Bakanı Tanja Fajon, sosyal medya platformu X hesabından yaptığı paylaşımda, tarihi bir gün yaşadıklarını, Filistin’i devlet olarak resmen tanıyan 147’nci ülke olduklarını söyledi.

Fajon, Filistin’i tanımanın barış ve adalete bağlılıklarının bir ifadesi olduğunu belirterek, “Kalıcı barış için iki devletli çözüme katkıda bulunarak tarihin doğru tarafında yer almaktayız.” diye konuştu.

Slovenya hükümetinin Filistin’i devlet olarak tanımasının ardından, Filistin bayrağı, meclis bahçesinde göndere çekildi. @aa

Slovenya’nın Filistin’i tanıma süreci

SDS Genel Başkanı Janez Jansa dün, tanıma kararının uzun vadede ülkeye zarar vereceğini öne sürerek referandum talep ettiklerini açıklamıştı. Slovenya hükümeti geçen hafta düzenlenen oturumda, Filistin Devleti’nin tanınması maddesini değerlendirmişti.

1967 sınırlarıyla tanıdı

Başbakan Golob, oturumun ardından yaptığı açıklamada, Filistin’i uluslararası hukuka ve ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarına uygun şekilde 1967 sınırlarıyla, bağımsız ve egemen bir devlet olarak tanımaya karar verdiklerini ifade etmişti.

Golob, söz konusu kararı meclise ileteceklerini ve milletvekillerinden destek istediklerini de söylemişti. İspanya, Norveç ve İrlanda da 28 Mayıs’ta Filistin’i resmen tanıma kararı almıştı.​​​​​​​ (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş