Toplum

Avrupalı Türklerin Sıla Yolculuğu Başladı

Kurban bayramını ve yaz tatillerini Türkiye'de geçirmek isteyen Avrupalı Türklerin sıla yolculukları başladı.
07 Haziran 2024
Avrupalı Türklerin Sıla Yolculuğu Başladı @aa

Memleketlerinde tatillerini geçirmek isteyen Avrupalı Türkler, Kapıkule Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yapmaya başladı. Yurda girişte Türk bayrağını görünce duygulanan Avrupalı Türkler, heyecan ve sevinçle memleketlerine doğru yola koyuluyor.

“Gurbetçi sezonu” olarak adlandırılan haziran-ağustos ayı aralığında geçen yıl Türkiye’ye 2 milyonun üzerinde kişi gelmişti. Bu sene gelişlerin yüzde 15 artacağı tahmin ediliyor.

Pasaport kontrol noktası 14’e yükseltildi

Sezon nedeniyle Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğüne bağlı Kapıkule, Hamzabeyli, Dereköy, Pazarkule ve İpsala sınır kapılarında önlemler artırıldı. Özellikle en çok giriş ve çıkış yapılan Kapıkule’de personel sayısı fazlalaştırıldı.

Kapıkule Sınır Kapısı’nda gurbetçilerin bekleme sürelerini en aza indirmek amacıyla girişte pasaport kontrol noktası 14’e yükseltildi, teknik alt yapıda bir aksaklık yaşanmaması yönünde güçlendirme çalışması yapıldı.

“Ülkemize gelince çok seviniyoruz”

Gümrük sahasında geçen yıl bekleme süresi en yoğun günde bir araç için 20 ila 25 dakika arasında gerçekleşmişti. Gümrük İdaresi bu bekleme süresini bu yıl daha da aşağı çekmek hedefiyle çalışmalarını sürdürüyor. Almanya’dan Türkiye’ye Kapıkule Sınır Kapısı’ndan giriş yapan Ali Zülfikar Kılıç, yıllık iznini ailesiyle Afyonkarahisar’da geçireceğini söyledi.

Kurban Bayramı’nı akrabalarıyla geçirmek için bu tarihte geldiğini ifade ederek, “Ülkemize gelince çok seviniyoruz, bayrağımızı dalgalanırken görünce çok gururlanıyoruz.” dedi. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş