Gündem

Fransa Cumhurbaşkanı Macron: İstifa Etmeyeceğim

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa'daki erken seçim sonucu ne olursa olsun istifa etmeyeceğini söyledi. Macron, Fransız halkına “korkma ve oy kullanmaya git” çağrısı yaptı.
12 Haziran 2024
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde ülkesinde aşırı sağın açık farkla ilk sırayı almasının ardından 30 Haziran-7 Temmuz’da düzenleneceğini duyurduğu erken genel seçimde “sonuç ne olursa olsun” istifa etmeyeceğini söyledi.

Gündem | 10 Haziran 2024 Fransa’da Erken Seçim Kararı: Ulusal Meclis Feshedildi 10 Haziran 2024

Macron, Le Figaro gazetesine verdiği mülakatta erken genel seçim kararına neden gerek duyduğunu açıklamaya çalıştı. Aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) partisinin genel seçimlerde de zafer kazanması ihtimalinde istifası talep edilirse bunu kabul etmeyeceğini vurgulayan Macron, “Anayasayı yazan RN değil. Sonuç ne olursa olsun kurumlar bellidir ve cumhurbaşkanının yeri de bellidir. Bu, benim için soyut bir konu.” ifadelerini kullandı.

“Sadece Fransa’yı düşünüyorum”

Macron, “siyasetin bir dinamik olduğunu” ve anketlerine inanmadığını söyleyerek, “Her bir seçim bölgesi için alınan sonuçlara AP seçimlerinde alınan sonuçların ışığında bakmamalıyız.” dedi. Parlamentoyu feshetme kararına ilişkin Macron, “Bu, ülkenin iyiliği için doğru karardı.” diyerek, “sadece Fransa’yı düşündüğünü” savundu.

“Fesih en net, en radikal ve en güçlü jesttir. Fransız halkına duyulan büyük güvenin jestidir.” diyen Macron, erken seçim kararını “durumu açıklığa kavuşturmak için” aldığını belirtti.

“Sandığa gidin” çağrısı yaptı

Macron, Fransız halkına “korkma ve oy kullanmaya git” çağrısı yaptı. AP seçimlerinin Fransa ayağında aşırı sağcı RN yüzde 31,37’lik oyla ve açık ara farkla ilk sırayı almış, Macron’un partisi Rönesans yüzde 14,60 ile ikinci olmuştu.

Macron, AP seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından parlamentoyu feshederek erken seçime gitme kararı aldığını duyurmuştu. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş