Toplum

Avrupalı Türklerin Sıla Yolculuğu Devam Ediyor

Yaz tatillerini Türkiye'de geçirmek isteyen Avrupalı Türklerin sıla yolculuğu devam ediyor. Gümrük kapılarında olumsuz bir durum yaşanmaması için 622 gümrük ve 190 emniyet personelinin 24 saat esasına göre mesai yapacak.
18 Haziran 2024
Avrupalı Türklerin Sıla Yolculuğu Devam Ediyor @aa

Yaşadıkları Avrupa ülkelerinden yıllık izinlerini geçirmek üzere Türkiye’ye giden Avrupalı Türklerin sıla yolculuğu devam ediyor. Uzun ve yorucu yolculuğun ardından Edirne’deki sınır kapılarından yurda giriş yapan sürücüler, işlemlerinin ardından memleketlerinin yolunu tutuyor.

İsveç’te yaşadığını ve bayramı geçirmek için ailesiyle Konya’ya gideceğini belirten Yusuf İzgi, “Çok mutluyuz, Allah’a şükürler olsun vatanımıza geldik. Tatilde aileimizi ziyaret edeceğiz, dostlarımızla zaman geçireceğiz. Çok sevinçliyiz. 25 yıldır gurbetteyiz. Türkiye’ye her geldiğimizde çok farklı duygular yaşıyoruz. Türk bayrağını görünce hissettiklerimiz anlatılamaz.” dedi.

“Vatana gelmek çok başka bir şey”

Avusturya’dan gelen Muammer Kocaoğlan ise bayram bitmeden memlekete ulaşmak için hızlı şekilde yola çıktıklarını ifade etti. Mutlu olduğunu dile getiren Kocaoğlan, “Vatana gelmek çok başka bir şey. Edirne’ye gelip camiyi görünce insanın gözleri doluyor, vatan bir başkadır. Bayram namazını kılıp yola çıktık, çok şükür Türkiye’ye vardık.” diye konuştu.

“Toprağımızı görünce insan değişiyor”

Dede İltaş da memleketi Ankara’ya gidip ailesiyle bayramlaşmak için sabırsızlandığını belirtti. Türkiye’de olmanın huzurunu yaşadığını vurgulayan İltaş, “Toprağımızı görünce insan değişiyor. Bayramın ilk gününü kaçırdık ama inşallah akşama evde olacağım. Türkiye’de bayrağı görünce tüm yorgunluk ve sıkıntılarımız bitiyor.” ifadelerini kullandı. Almanya’dan gelen Ali Yıldırım da memleket hasretini gidereceklerini kaydetti.

Vali Sezer Kapıkule’de vatandaşlarla bayramlaştı

Edirne Valisi Yunus Sezer, Kapıkule Sınır Kapısı’nda görevli gümrük personeli ve vatandaşlarla bayramlaştı. Türkiye’ye gelen ve yurt dışına çıkış yapan vatandaşlarla sohbet eden Vali Sezer, güven ve huzur içinde bir bayram geçirilmesi temennisinde bulundu.

Sezer, Kurban Bayramı süresince gümrük kapılarında 622 gümrük ve 190 emniyet personelinin 24 saat esasına göre mesai yapacağını bildirdi. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş