Toplum

Yüzbinlerce Araç Hava Yastığı Arızası Nedeniyle Geri Çağırılıyor

Araçlarını geri çağıranlar arasında Alman otomotiv devi Audi de bulunuyor. Japon üretici Takata’nın hava yastıklarındaki üretim hatası nedeniyle, söz konusu parçanın bulunduğu 107 bin Audi otomobili geri çağırılacak.
21 Şubat 2020

Hava yastıklarındaki üretim hatası sebebiyle yüzbinlerce otomobil geri çağırılıyor. Alman otomobil üreticisi Audi durumdan etkilenen 107 bin aracını geri çağıracak. Araçlar, ABD Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresinin (NHTSA) yayımladığı bir rapor sebebiyle geri çağırılacak. Raporun sonuçlarını değerlendiren Audi, 2000 ve 2001 model TT Roadster, 2000 model TT Coupe, 1998 model A8, ve 1998-2000 yıllarında üretilen A6 ve A8 otomobillerini geri çağıracak. ABD Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresi, Takata hava yastıklarında kaza anında hava yastığının işlevini yerine getirmesini engelleyen bir üretim hatası olduğunu tespit etmişti.

Şirketin araç sahiplerine bu konuda uyarı yazısı gönderdiği de ifade edildi.

Hatalı hava yastıklarının neyle değiştirileceği konusunda şirketin henüz bir karara varmadığı, ancak mart ayı başından itibaren geri çağrılan araçlardaki parçaların değiştirilebileceğine işaret edildi.

Japon otomobil güvenlik donanımları Takata, 9 Ocak’ta yaptığı açıklamada hava yastıklarının “sert bir savrulma” ve “çok fazla baskıyla patlamasına yol açan” imalat hatası nedeniyle 10 milyon hava yastığını geri çağırma kararı almıştı. Açıklamada hatadan Audi, BMW, Honda, Daimler Vans, Fiat Chrysler, Ferrari, Ford, General Motors, Mazda, Mitsubishi, Nissan, Subaru, Toyota ve Volkswagen gibi markaların etkilendiği bildirilmişti.

Daha önce de hava yastıklarında kaza anında hava yastığını şişiren metal gaz tenekesinin patlamasına ve yolcunun yüzüne şarapnel şeklinde saçılmasına yol açan bir üretim hatası tespit edilmişti. Hava yastığının kaza anında şişmesi için küçük bir patlama yaratan amonyum nitrat maddesinin yüksek basınç ve nem koşullarında yanıcılığının artması nedeniyle içinde bulunduğu gaz tenekesini patlattığı anlaşılmıştı. Hava yastığındaki üretim hatası, Avustralya’da BMW 3 Serisi binek otomobil kullanan sürücünün ölüme yol açmıştı. Alman otomotiv şirketi BMW, hatalı hava yastıklarının bulunduğu 116 bin aracı geri çağırmıştı.

70 milyon araç geri çağrılma sürecinde

Hatalı hava yastıkları nedeniyle dünya genelinde 19 otomotiv üreticisi, toplam 70 milyon aracı geri çağırmaya hazırlanıyor. Takata’nın 1995-2000 yıllarında ürettiği hava yastıklarının toplam 100 milyon araçta bulunduğu tahmin ediliyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş