Gündem

Fransa’da Yahudi ve Hristiyanlara Bayram İçin Özel İzin Tepki Çekti

Fransa'da Ramazan Bayramı'nda yasak sürerken Hristiyan ve Yahudilerin dini merasimlerini gerçekleştirebilmeleri için ibadethanelerin açılış tarihinin öne çekilmesi Müslümanların tepkisini çekti.
08 Mayıs 2020
Paris Büyük Camii, Fransa@ shutterstock

Fransa‘da Başbakan Edouard Philippe’in Hristiyan ve Yahudilerin dini merasimlerini gerçekleştirebilmeleri için ibadet yerlerinin 2 Haziran yerine 29 Mayıs’ta açılabileceğine yönelik açıklaması İslami kuruluşların tepkisini çekti..

Fransa İslam Konseyi (CFCM) ve İslam Toplumu Milli Görüş (CIMG) Genel Sekreteri Fatih Sarıkır ve Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı Fransa’daki Türk Müslüman Dernekleri Koordinasyon Komitesi (CCMTF) Başkanı İbrahim Alcı’nın yaptıkları ortak yazılı açıklamada, ülkede yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri alınmadan önce CCMTF ve CIMG’nin camilerde önlemler aldığına işaret edildi.

Ramazan Bayramı’ndan 4 Gün Sonra Açılacak

Açıklamada, Başbakan Edouard Philippe’in salgın nedeniyle kapatılan ibadet yerlerinin 2 Haziran yerine 29 Mayıs’ta açılabileceği yönündeki açıklamasıyla Yahudi ve Hristiyanlara dini merasimlerini yapmaları için izin verildiği ancak Müslümanların 24 Mayıs’ta camilerde Ramazan Bayramı namazını kılamayacakları belirtildi.

Bu şekilde Müslümanlara ayrımcılık yapıldığı vurgulanan açıklamada, “Bu tarih daha erkene alınabiliyorsa, 24 Mayıs’taki Ramazan Bayramı’nın da dikkate almasını talep ediyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Adaletli Davranılsın

Konu ile ilgili Camia’ya konuşan Fatih Sarıkır, Fransa’da 2 Haziran tarihinin bilinçli olarak seçildiğini belirterek, 24’ünde Ramazan Bayramı’nın yanı sıra 29’unda Yahudilerin 31’inde de Hristiyanların bayramının olduğunu hatırlattı. Hükümetin toplu ibadetleri de düşünerek ibadethanelerin açılışı için bayramların sonrası 2 Haziran tarihini açıkladığını söyledi. Bu tarihin 29 Mayıs’a çekilmesinin uygun olmadığını kaydeden Sarıkır, “Vatandaşlarımızı burada tehlikeye atmaya kimsenin hakkı yok. Hükümetin adımlarını net atması gerekir. Eğer bu tarih bir nedenden erkene çekiliyorsa da o zaman adaletli davranılsın.” ifadelerini kullandı.

Fatih Sarıkır, yarın CFCM’in konu ile ilgili toplanacağını da açıkladı.

(AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş