Gündem

Almanya İslam Düşmanlığına Karşı Komisyon Kuruyor

Almanya hükümeti ülkede gittikçe yaygınlaşan yabancı, Yahudi ve İslam düşmanlığına karşı bir yasa tasarısı hazırlıyor. Ülkede, İslam düşmanlığı konusunda politikalar üretilmesini öngören bağımsız bir uzmanlar grubu da kurulacak.
23 Mayıs 2020
Almanya İçin Alternatif (AfD) partisinin seçim afişlerinden birisi: "İslamsız Okul!"

Almanya, aşırı sağcıların koronavirüs tedbirlerine karşı yapılan gösterilerde devrim çağrılarını ülkenin en önemli tehlikelerinden biri olduğunu açıkladı.

Irkçılıkla mücadele amacıyla başbakanlıkta kurulan Bakanlar Kurulu Komisyonu ilk toplantısını geçen çarşamba günü yaptı. Son gelişmeleri, Kassel Valisi Walter Lübcke’nin öldürülmesi ile Halle şehrindeki Sinagog baskınını ve en son olarak 9 Alman olmayan kişinin öldürüldüğü Hanau saldırılarını alarm olarak değerlendiren Alman hükümeti ırkçılık, yabancı, roma, Yahudi ve İslam düşmanlığının önlenmesi için bir kanun tasarısı hazırlayacak. Kanun tasarısının sonbaharda açıklanması bekleniyor.

Bakanlar Kurulu Komisyonunda Başbakan Angela Merkel, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz, İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Adalet Bakanı Christine Lambrecht, Aile Bakanı Franziska Giffey ve Federal Hükümetin Uyum Görevlisi Annette Widmann-Mauz yer alıyor.

İslam Düşmanlığı İle Mücadele

Irkçılık ve yabancı düşmanlığı ile mücadele kapsamında İslam ve Müslüman düşmanlığını da gündemine alan Federal Almanya hükümeti, bu amaçla bağımsız bir uzmanlar grubu kuracağımı açıkladı.

Bakanlar Kurulu Komisyonunun ilk toplantısında İslam ve Müslüman düşmanlığı ile mücadele de gündeme geldi.

Bunun için 2017 yılından beri İslam düşmanlığı eylemlerinin “siyasal amaçlı suç” olarak kabul edildiğine dikkat çekilen toplantıda, bağımsız bir uzmanlar grubu oluşturulacağı bildirildi.

Kurulması planlanan ve Almancası Unabhängige Expertenkreises Muslimfeindlichkeit (UEM) olan Müslüman Düşmanlığı Bağımsız Uzmanlar Grubu ülkedeki İslam ve Müslüman düşmanlığını analiz ederek, İslam düşmanlığı ile ilgili olarak önerilerde bulunacak. Uzun yıllar göreve devam etmesi planlanan komisyon ayrıca bu konuda rapor da hazırlayacak.

Komisyonun, İslam düşmanlığından etkilenenlerin yanı sıra, bilim insanları ve uzmanlarından oluşturulması düşünülüyor. (ib)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş