Gündem

Kudüs’teki Mescid-i Aksa Yeniden İbadete Açıldı

Yeni tip koronavirüs nedeniyle iki aydan fazla bir süre kapalı tutulan Kudüs'teki Mescid-i Aksa bugünkü sabah namazı ile yeniden ibadete açıldı.
31 Mayıs 2020

Kudüs’teki Mescid-i Aksa yaklaşık iki ay aradan sonra tekrar ibadete açıldı. Bugün sabah namazıyla kapıları açılan Mescid-i Aksa’ya Müslümanlar dualar ve tekbirlerle giriş yaptı.

Kudüs’te İslami Vakıflar Dairesi, Mescid-i Aksa’nın sabah namazından itibaren ibadete açılacağını Mescid-i Aksa’nın minarelerinden duyurdu.

İslami Vakıflar Dairesi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında Mescid-i Aksa’nın 23 Mart’tan itibaren kapatılması kararı almıştı.

O günden bu yana cemaatin girişine izin verilmezken, Aksa’da namazlar içeride bulunan görevli ve muhafızlar tarafından kılınmaya devam edildi.

Aksa’nın çevresindeki İsrail polisi Aksa’nın yeniden ibadete açılmasını görüntülemek isteyen AA muhabirlerinin görüntü almak için içeri girişine izin vermedi.

İRAN’DA CAMİLER AÇILIYOR

İran Cuhumurbaşkanı Hasan Ruhani yaptığı açıklamada ülkede bugünden itibaren bütün camilerin günlük namazlar için açılacağını duyurdu.

Ortadoğu’nun Koronavirüsten en çok etkilenen ülkesi olan İran’da iki hafta önce camiler sadece Cuma namazlarına açılmıştı.

Öte yandan, başkent Tahran Koronavirüs Mücadele Merkezi, özellikle başkentte durumun hâlâ kritik olduğunu dolayısıyla, önlemlerin gevşetilmesinin doğru olmadığını ilan etti. Bu arada, Huzistan ve Belucistan eyaletlerinde de durumun oldukça kritik olduğu haberleri geliyor.(aa/ib)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş