Dünya

Rusya, Kırım Tatar Aktivistlerine 110 Yıl Hapis Cezası Verdi

Rusya, işgal ettiği Kırım yarımadasının işgalini reddeden ve bunun için çeşitli çalışmalar yapan 7 Tatar aktivistini toplam 110 yıla mahkum etti. Aktivistler “terör örgütü faaliyetleri organize etmek” ile suçlandı.
19 Eylül 2020
Kırımlı Tatar Aktivistler, Rus mahakemesi tarafından “terör örgütü faaliyetleri organize etmek” iddiası ile mahkum edildi. @qha

Rusya 2014 yılında işgal ederek ilhak ettiği Kırım’da 7 Tatar aktivisti çeşitli hapis cezalarına çarptırdı. 7 Aktvist toplamda 110 yıl hapis cezasına mahkum edildi. Mahkeme, Tatar aktivistleri “terör örgütü faaliyetleri organize etmek” iddiasıyla mahkum etti. Aktivistler Hizbu’t Tahrir örgütü propagandası yapmakla suçlanırken, mahkeme aktivistlerin suçlarını “gizli tanık” ifadeleri ile sabit olduğuna karar verdi.

Ukrayna cumhurbaşkanlığı aktivistlerin sadece dindar olduklarını, mahkumiyetin siyasi olduğunu açıkladı.

MAHKUMLAR TATAR TOPLUMUNDA TANINIYORDU

Aktivistler “terör örgütü faaliyetleri organize etmek” suçlaması ile Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde yargılanan Kırımlı aktivistler Süleyman (Marlen) Asanov 19, Memet Belalov 18 ve Timur İbragimov da 17 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Öte yandan “Terör örgütü faaliyetlerine katılmakla” suçlanan diğer aktivistlerden Server Zekiryayev 13, Server Mustafayev 14, Seyran Saliyev 16, Edem İsmailov da 13 yıl hapis cezasına mahkum edildi.

Kırımlı aktivistlerin aileleri duruşma salonuna alınmadı. Dışarıda endişe ile bekledi.

UKRAYNA ve TÜRKİYE KARARI “SİYASİ BASKI” OLARAK DEĞERLENDİRDİ

Kırımlı aktivistlere Rusya’da mahkumiyet kararı üzerine Ukrayna ve Türkiye kararı kınadı. Türkiye Dışişleri Bakanlığı “Türkiye, Kırım’ın gayrimeşru ilhakını tanımadığı gibi, hak ve menfaatlerini barışçı yollarla savunan ve demokratik yöntemlerle seslerini duyurmaya çalışan soydaş Kırım Tatarlarının yanında olmaya devam edecektir.” şeklinde açıklama yaptı.

Ukrayna da kararı kınadı ve siyasi baskı olarak tanımladı. Daha önce de bir açıklama yapan Ukrayna Cumhurbaşkanlığı aktivistlerin sadece dindar olduğunu cami ve evlerinde dini kitaplar okuduklarını ifade ettikten sonra, aktivistlerin toplumca tanınan kişiler olduğunu ifade etmiş ve şöyle demişti:

İşgalciler tarafından yargılananlar arasında 13 çocuk babası Server Zekiryayev, insan hakları savunucusu, Kırım Dayanışması teşkilatı koordinatörü, Üstün Hizmet Nişanı sahibi Server Mustafayev, yurttaş gazeteci ve 3 çocuk babası Timur İbragimov, Topçiköy din cemiyeti başkanı Edem İsmailov da bulunmaktadır.”

Ukrayna cumhurbaşkanlığı, tutukluların siyasi esir olduklarını ve derhal serbest bırakılmasını da istedi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Fransa’daki İslami Kuruluşlar: “Cumhurbaşkanına Sunulan Metin, Müslümanları Suçlayıcı ve Ötekileştirici”

Fransa’da bir süredir tartışılan, Ulusal İmamlar Konseyi İlkeler Tüzüğü’ne imza atmayan Millî Görüş Fransa İslam Konfederasyonu, Fransa'daki Türk Müslüman Dernekleri Koordinasyon Komitesi ve Tebliğ Federasyonu ortak bir açıklama yaptı. İslami kuruluşlar, prensipte imamlar konseyi projesini desteklemekle beraber Macron'a sunulan metnin Müslümanları suçlayıcı ve ötekileştirici ifadeler içerdiğini açıkladı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş