Toplum

Norveç’te Kimliklerde Kulakların Açık Olma Şartı Kaldırıldı

Norveç’te 6 yıldır uygulanan resmi belgeler için kullanılan fotoğraflarda kulakların görünme zorunluluğu kaldırıldı. Karar ülkede yaşayan Müslüman ve Sihleri sevindirdi.
02 Ekim 2020

Norveç’te 2014 yılından beri uygulanan “vesikalık fotoğraflarda kulakların görünmesi zorunluluğu” kaldırıldı. Polisin, güvenliği artırdığını savunarak zorunluluğun devam etmesi yönünde görüş bildirmesine rağmen Norveç hükümeti, güvenlik için parmak izi taramasının yeterli olacağına karar vererek uygulamayı sonlandırdı.

Oslo’daki bir Sih Mabedini ziyaret ederek, kimliklerde kulakların görünme zorunluluğunun kaldırıldığı haberini bildiren Adalet Bakanı Monica Mæland, yeni pasaportların ve ulusal kimlik kartlarındaki resimlerde kulakların görünmemesinin güvenliği etkilemeyeceğini bildirdi.

Kimlik belgelerinde Kulakların görünmesinin değil daha güvenlikli olan biyometrik belgelerin güvenliği artıracağını söyleyen Adalet Bakanı Mæland, polisin aksi yöndeki görüşüne rağmen bu kararın alındığını söyledi.

Mehmet Temel, kimliklerde kulak görünme zorunluluğunun kaldırılması için nasıl bir yol izleneceği konusunda Oslo’da bir Sih temsilci ile görüşürken.

2014 yılından beri yürürlükte olan kulakların görünmesi zorunluluğundan en çok Müslüman kadınlar ve Sihler mağdur olmuştu.

Müslüman ve Sih dernekleri güvenliği artırdığı gerekçesi ile getirilen zorunluluğun kaldırılması için toplumsal ve siyasal çalışmalar yapmıştı.

İslam Toplumu Milli Görüş (ISMG ) Norveç Kurumsal İletişim Başkanı Mehmet Temel, hükümetin kararını memnuniyet verici bir gelişme olarak değerlendirdi. Temel “Biz bu uygulamanın din özgürlüğüne aykırı olduğu, güvenliğin kulakların görünmesi ile değil parmak izi ya da göz bebeği gibi biyometrik bilgilerle daha iyi korunabileceği yönünde görüşlerimizi ortaya koyduk. Hükümetin 6 yıl sonra bu adımı atması bizi sevindirdi.” dedi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Fransa’daki İslami Kuruluşlar: “Cumhurbaşkanına Sunulan Metin, Müslümanları Suçlayıcı ve Ötekileştirici”

Fransa’da bir süredir tartışılan, Ulusal İmamlar Konseyi İlkeler Tüzüğü’ne imza atmayan Millî Görüş Fransa İslam Konfederasyonu, Fransa'daki Türk Müslüman Dernekleri Koordinasyon Komitesi ve Tebliğ Federasyonu ortak bir açıklama yaptı. İslami kuruluşlar, prensipte imamlar konseyi projesini desteklemekle beraber Macron'a sunulan metnin Müslümanları suçlayıcı ve ötekileştirici ifadeler içerdiğini açıkladı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş