ALMANYA
Gündem

IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün: “Sıkıntılı Dönemlerde Dahi İbadetlere Ara Veremeyiz”

İslam Toplumu Millî Görüş Genel Başkanı Kemal Ergün, IGMG Gençlik Teşkilatlarının genç idarecileri ile biraraya geldi. 
01 Ekim 2020
IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün.

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Başkanı Kemal Ergün, Islam Toplumu Millî Görüş Gençlik Teşkilatı Eğitim Başkanlığı tarafından gelecekteki yöneticilerin idari ve kişisel gelişimini sağlamak amacıyla düzenlenen Genç İdareciler Yatılı Eğitim Semineri (GİYES)’te konuştu.

26 Eylül 2020 tarihinde gerçekleştirilen programda Kemal Ergün, Müslüman gençlere hitap etti. Başkan Ergün konuşmasında, dünyadaki koronavirüs salgınına değinirken, “Bu sıkıntılar ‘bir şey olmaz’ denecek sıkıntılar değil. Biz şuurlu bir cemaatiz. Biz Hz. Muhammed (s.a.v)’in sözünü yerine getirmek zorundayız. O, bu tip hastalıklar olduğu zaman, ‘Aslandan kaçar gibi kaçın’ ya da ‘Bir yerde veba (yani salgın hastalık) varsa, o şehre girmeyin, bulunduğunuz şehirde de salgın hastalık varsa, oradan çıkıp başkalarına da bunu yaymayın’ diyerek, bir Müslümanın bu konularla ilgili baştan mücadele etmesi gerektiği gibi, bu konularla mücadele edecek kişilik sahip olması gerektiğini bize ifade ediyor.” diye kaydetti.

“IGMG’NİN İSTİKAMETİ KUR’AN VE SÜNNETTİR”

En sıkıntılı dönemelerde olunsa dahi ibadetlere ara verilmemesi gerektiğini de belirten Ergün, “Efendim pandemi var, öyleyse cihat etmeyelim diyemeyiz!” diye konuştu. Ergün, pandemi sürecinde nasıl namaza ara vermek mümkün değilse, cihata ara vermenin de mümkün olmadığını belirtti. “İşte sizin bugün burada olmanız cihattır. Bir kardeşiniz elinden tutup, onun şuurlu bir Müslüman olması için ter dökmeniz bir cihattır.

Kur’an öğretmeniz, ahlak öğretmeniz, adalet öğretmeniz, doğruluğu öğretmeniz bir cihattır.” ifadelerini kullandı. Önemli olanın istikamette olmak, doğru yerde, doğru insanlarla, doğru bir şekilde durabilmek olduğunu da belirten Ergün, “IGMG’nin istikameti Kur’an ve sünnettir. İnsan merkezli yaşanabilir bir dünyanın mücadelesini veren insanların oluşturduğu bir İslami cemaattir.” diye konuştu.

“İSTİKAMET SAHİBİ İNSANLAR ZULMETMEZLER”

IGMG Genel Başkanı, konuşmanın devamında, istikamet sahiplerinin tembel olamayacığını da belirten Başkan Ergün, “IGMG Gençlik Teşkilatı organizasyonlarında olan bir idareci genç, istikamet sahibidir. İstikamet sahibi insanlar yanlış yapmazlar, zulmetmezler, haram işlemezler, insanları sömürmezler, hukuksuzluk yapmazlar, yaşadıkları toplumların meselelerini ellerinin tersiyle itmezler, o meseleleri çözmek için gayret ederler. İstikamet sahibi insanlar rol model olurlar.” diye kaydetti.

Bu hayatın doğumla ölüm arasınının değerlendirilmesi gerektiğini de ifade eden Kemal Ergün, “Birçok hasta olan kardeşlerimiz var hastanelerde, ‘Ah ben de ayağa kalkabilsem, sohbetlere gitsem, camilere gitsem’ diyen kardeşlerimiz var. Hayatın ne zaman biteceği belli değil. Bu nimetin, bu vaktin, bu sağlığın, bu imkânın kıymetini bilelim, ona göre çalışalım.” ifadelerini kullandı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş