İNFAK KAMPANYASI
Toplum

İnfak Kampanyası: Bu Yıl 12 Yeni Proje Hedefleniyor

Avrupa Cami Yapma ve Yaşatma Derneği EMUG öncülüğünde yürütülen İnfak Kampanyası çerçevesinde bu sene toplam 12 projeye destek verilecek.
31 Ekim 2020

İslam Toplumu Millî Görüş’ün (IGMG) de destek verdiği İnfak Kampanyası ile Almanya’dan Avusturya’ya, Fransa’dan İsviçre’ye, İtalya’dan Japonya’ya ve Balkanlara Müslümanlar arasında güçlü bir bağ kuruluyor. İnfak Kampanyası 2020 adıyla yürütülen kampanyayı şu kuruluşlar yürütüyor:

Vakıf (İslam Vakfı), SIG (İsviçre İslam Toplumu), IGMG Recklinghausen Şubesi, IGMG Nagold Şubesi, IGMÖ (Avusturya Müslümanları Mülkiyetler Topluluğu), UEPM (Avrupa Müslüman Özel Eğitim Birliği), SHOH (Sancak İnsani Yardım Organizasyonu), JİBKM (Japonya İslam Birliği Kültür Merkezi).

İnfak Kampanyasıyla farklı ülkelerdeki çocuk ve gençlere dil ve din bilgisini, kültürün, güzel ahlak ve Müslüman kimliği gibi değerleri aktarmak üzere tasarlanan eğitim projelerine destek olunuyor. İnfak Kampanyası ile bu sene toplam 12 proje desteklenecek.

İnfak Kampanyası Hakında Ne dediler?

Kemal Ergün – IGMG Başkanı

“Peygamber Efendimiz a.s. şöyle buyurmuştur: ‘Ey Adem oğlu, infak et, malını hayır yolunda sarfet ki sana da infak olunsun, Allah sana karşılığını hem bu dünyada ve hem de ahirette versin.’ 

Bizler, yardımlaşma, dayanışma ve paylaşma medeniyetinin birer fertleri olarak, karşılığını yalnızca Allah’dan bekleyerek infak ederiz.  İnfak Kampanyası ile desteklenen bu eğitim kurumlarımızda nice imanlı, topluma faydalı gençlerimiz yetişecektir. Duyarlı insanlarımızın bu anlamlı kampanyaya gerekli ilgiyi göstereceğine yürekten inanıyorum.”

Mariendorf Kültür Merkezi (Berlin – Almanya)

Ahmet Atış – Mariendorf Camii Başkanı

“2021 yılının Ağustos ayında başlayacak ve 3 yıl içerisinde tamamlanacak eğitim merkezimizin içerisinde cami, gençlik evi/merkezi, çocuk kreşi, toplantı salonu olacak. Toplam 2.200 metrekarelik bir arsa üzerine inşa edilecek olan Mariendorf Kültür Merkezi’nde, 14 öğretmen, 5 belletmenle, 15 sınıfta 900 öğrenci ders görecek. Anasınıfı, gençler ve kadınlara yönelik çalışma alanları eski, kiralık olan yerde yetersizdi. O bölgede, yakınlarda başka cami olmadığı için, bu camisi de olan kültür merkezinin önemi biraz daha öne çıkıyor. Mariendorf Kültür Merkezi desteklerinizle nesillerin yetişmesine katkı sağlayacak.”

Sultan Abdulhamid Camii Külliyesi (Berlin – Almanya)

Necmettin Özçelik – Sultan Abdulhamid Camii Başkanı

“Daha önceki cemiyetimiz küçük olduğu için ihtiyaçlarımıza cevap veremiyordu. Namaz kılınan alanın küçük olması, çocuklarımız ve gençlerimizin eğitim alacağı mekanların olmayışı, Sultan Abdulhamid Camii Külliyesi için harekete geçmemizi sağladı. Yeni yerimizde 600 kişilik namaz kılma alanımız olacak. Kadınlar ve kızlar için özel sohbet programları, seminerler ve aktiviteler düzenlenebilecek. Külliyemizde çocuk kreşinin olmasını önemsiyoruz. Çünkü çocukların kreşten itibaren burada eğitim almaları  yüksek ahlaka sahip genç neslin yetişmesine katkı sağlayacak. Buradan nice hafızlarımız yetişecek.”

Not: Kovid testi pozitif çıkan ve şu an yoğun bakımda yatan Necmettin Başkan’a okurlarımızın dua etmesini istirham ediyoruz.

Liestal Eğitim Merkezi (Liestal – İsviçre)

Ahmet Yavuz – Liestal Eğitim Merkezi Proje Başkanı

“Liestal Eğitim Merkezimiz cami olarak kullanılacak olmasının yanı sıra, imam hatip, kolej, anaokulu, gençlik evi olarak hizmet verecek; kütüphanesi olacak. Toplam 2.705 metrekarelik bir arsa üzerine inşa edilecek merkezimizde; 7 sınıfta  6 öğretmen nezaretinde 300 öğrenci eğitim görebilecek. Camimiz 200 kişinin aynı anda ibadet etmesine uygun kapasiteye sahip olacak. Ayrıca toplantı ve konferans salonlarımız, hanımlar, gençler ve çocuklara ait eğitim/sohbet/seminer odalarımız hazır olacak. Eğitim Merkezimiz için gerekli imar izinlerini aldık, temelimizi attık. Eğitim merkezimizi Allah’ın izni ile 2023 yılının Ocak ayında hizmete açmayı planlıyoruz. İsviçre’nin Liestal kentinde böyle anlamlı bir projenin hayat bulması için insanlarımızdan destek bekliyoruz.”

Millî Görüş Bölge ve Eğitim Merkezi (Milano – İtalya)

Osman Duran – IGMG İtalya Bölge Başkanı

İtalya Milano’da hizmete girmesi için yoğun çaba sarf ettiğimiz Millî Görüş Bölge ve Eğitim Merkezimiz toplam 950 metrekarelik alana sahiptir. Eğitim merkezimizin üzerine oturduğu alan ise 450 metrekaredir. Merkezimizde 400 kişinin aynı anda ibadet edebileceği camii, 80 öğrencinin eğitim görebileceği 5 sınıf bulunmaktadır. Bu merkez Milano ve çevresindeki Müslüman toplumun kültürel ve manevi gelişimine katkı sağlayacaktır. 7-15 yaş arası çocuklarımızın temel dinî eğitimlerine ve okul derslerine destek vereceğiz; 15-30 yaş arası gençlerin kültürel ve sosyal gelişimine katkı sağlayacağız. Yoğun bir tadilat çalışmasının akabinde, 1 yıl içerisinde, eğitim merkezimizi Milano’daki tüm Müslümanların hizmetine inşallah açacağız. İtalya’da Müslümanların varlığına güç katacak bu anlamlı çalışmaya tüm kardeşlerimizden destek bekliyoruz.”

Ruhr-A Recklinghausen Eğitim Merkezi (Recklinghausen – Almanya)

Şaban Nazlı – Ruhr-A Recklinghausen Eyüp Sultan Camii Başkanı

“Bulunduğumuz bölgede yoğun bir Müslüman nüfusunun varlığı ve cemiyetimize olan teveccüh bizleri yeni ve daha geniş bir eğitim merkezinin inşaasına sevketti. Öğrenci sayımız arttıkça hizmet alanlarımız da arttı. Şu an 450’ye yakın öğrenci eğitim alıyor ve taleplere cevap veremiyoruz. Buradan eğitim almak için sırada bekleyen talebelerimiz var. Öğrencilerimiz arasında Bosna Hersekli, Sri Lankalı, Yemenli, Filistinli talebelerimiz de bulunuyor. Şu an kullandığımız yerin kısıtlı imkânlara sahip olması sebebiyle, öğrencilerimizi sabah ve öğle olarak iki vakitte alıyoruz. Yer sıkıntısından dolayı bazı kurslarımızı yapamıyoruz.

Yeni eğitim binamıza geçmekle birlikte birçok faaliyetimizi daha rahat icra ediyor olacağız. 2.021 metrekarelik bir arsaya ve 1.600 metrekarelik bir kullanım alanına sahip olan yeni eğitim merkezimizde 14 sınıfta 250 öğrenci eğitim alabilecek. Yeni yerimizde 50 çocuğumuza kreş hizmeti verebileceğiz. Gençlerimizle bir araya gelmek, onlarla sohbet edebilmek için önceki yerimizi dardı. Şimdi ise 2 katlı, 160 metrekarelik bir yeri gençlerimize ayırdık. Kadınlar Teşkilatı ve Kadınlar Gençlik Teşkilatından kardeşlerimizin çalışmaları için de uygun yerlerimiz olacak. Projeyi bir an önce tamamlayıp, hizmete sunmak için gayret ediyoruz. Bu projeyi yürütmemizde sağladığı kolaylıklardan dolayı Recklinghausen Belediye Başkanı’na da teşekkür ediyoruz. Bu projemiz çevre dostu bir proje. Binamız; oluşturulan sistemle kendi elektiriğini üreten ve ısınma sistemini doğal yollardan sağlayan bir yapıya sahip. Rabbim bizlere bu projeyi tamamlamayı, yeni binamızın koridorlarında çocuklarımızın cıvıltısını duymayı nasip etsin.”

Nagold Kuba Eğitim ve Hafızlık Merkezi (Nagold – Almanya)

Ahmet Lekesiz –  Nagold Kuba Cemiyet Başkanı

“Nagold Kuba Eğitim ve Hafızlık Merkezi projesine çok ihtiyacımız vardı. Bir önceki cemiyetimiz kiralıktı ve şu an tadilatını gerçekleştirdiğimiz yeni eğitim merkezimizin üçte bir büyüklüğündeydi. Eski cemiyetimiz şehrimizdeki Müslümanların ihtiyacına artık cevap veremiyordu. Yeni eğitim merkezimizde hafızlık sınıfımız ile 9 sınıfımız var. 15’i hafızlık öğrencisi olmak üzere toplam 165 öğrencimiz eğitim alabilecek. 350 kişinin aynı anda namaz kılmasına müsait bir camimiz var. Yeni eğitim merkezimide ayrıca ana okulumuz 20 çocuğumuza eğitim verebilecek. Ana okuluna gelen çocuklarımız İslam’ın güzelliklerini o yaşta öğrenebilecek, camii ile o yaşta tanışabilecekler. Çocuklarımızı okul hayatına hazırladığımız gibi, onlara İslamı en güzel şekilde öğrenmeleri için de güzel bir atmosfer oluşturmuş olacağız. Gençlerimizi de çok önemsiyoruz. Projenin ana amacı çocuklarımız ve gençlerimizdir. Her hafta sonu gençlerimize sohbet programları, onlarla farklı sosyal faaliyetleri çok daha rahat birşekilde yürüteceğiz. Hanım kardeşlerimiz için de sohbetler ve aktiviteler için uygun yerlerimiz olacak.

Ekonomik sebeplerle Avrupa’nın farklı noktalarına gelen ve burada dinlerini yaşamak ve yaşatmak için gayret eden, mekânlar oluşturan ilk nesil büyüklerimizi hayırla yâd ediyoruz. İslamın barış ve esenlik dini olduğunu yaşadığımız şehirde temsil edecek nesiller yetiştirmek için gayretlerimizi sürdürüyoruz. Gayret bizden tevfik Allah’tandır. İnsanlarımızı bu projeye destek olmaya, hayrın bir ucundan tutmaya davet ediyoruz.”

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Avrupa’da Müslümanlar “Buyrun Ben Müslümanım” Dedi

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) tarafından her sene yapılan “Buyrun, Ben Müslümanım” aksiyonu Almanya ile Fransa’da başarı ile yürütüldü. Yüzlerce insanla yüz yüze yapılan görüşmelerle İslam ve Müslümanlara dair sorulara cevaplar verildi.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş