Gündem

Kemal Ergün: “Ramazanı Hiç Alışık Olmadığımız Şekilde Karşılıyoruz“

İslam Toplumu Millî Görüş Genel Başkanı Kemal Ergün ramazan ayının başlangıcı münasebetiyle bir açıklama yaptı.
23 Nisan 2020

İslam Toplumu Millî Görüş Genel Başkanı Kemal Ergün ramazan ayının başlangıcı münasebetiyle bir açıklama yaptı. “Feragat etmenin tam manasıyla idrak edildiği ay olan ramazan ayını bu yıl hiç ummadığımız bir şekilde eda etmeye hazırlanıyoruz. Bizler de bu yıl, alışık olduğumuz cemaat atmosferinden feragat etmek durumundayız. Aynı zamanda koronavirüs pandemisi bazı şanslar da sunuyor.” diyen Ergün sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir toplum içerisinde birlikteliğin ne kadar güçlü olduğu kriz zamanlarında belli olur. Koronavirüs pandemisinin ve bununla ilgili kısıtlamaların başlangıcından bu yana, daha önce hiç olmadığı kadar yoğun bir dayanışma atmosferi içerisine girmiş bulunuyoruz.”

“Bu eşsiz zaman dilimini mümkün olan en faydalı şekilde geçirelim”

Söz konusu kısıtlamaların, özellikle de başlamak üzere olan ramazan ayı bağlamında, Müslümanları oldukça etkilemiş durumda olduğunu belirten Ergün, “Hasretle beklediğimiz teravih namazlarının, camilerimizdeki hoş sohbet ortamlarının, artık gelenekselleşen iftar davetlerimizin olmadığı bir ramazanı eda edeceğiz.“ diye konuştu. Tüm bunlara rağmen ramazan ayını bambaşka bir biçimde eda etme şansının da söz konusu olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Ergün, “Camilerimizde omuz omuza saf tutup namazlarımızı eda edemeyeceğiz, ancak belki bu feragat edişimiz sayesinde gönüllerimiz hem birbirlerimize hem de Allah’a her zamankinden daha fazla yakınlaşacak. Kendi iç dünyamızın sesini hiç olmadığı kadar net duyacak, ailelerimizle her zamankinden daha fazla vakit geçireceğiz. Bu eşsiz zaman dilimini mümkün olan en faydalı şekilde geçirelim. Bu da bizim için bir sorumluluktur.” diye kaydetti.

“bu süreçten bütün toplum olarak daha güçlü çıkacağımıza yürekten inanıyorum.”

Uzmanlar ve sağlık alanında yetkili merciler ile birlikte, pandeminin seyrini de göz önünde bulundurarak, ramazanda en azından küçük çaplı cemaatlerle birlikte namaz kılınıp kılınamayacağı ile alakalı değerlendirmeler yapacaklarını da belirten Ergün, “Değerlendirmelerimizde oldukça hassas davranıp, sadece bu uygulamanın mantıklı gözüktüğü yerlerde bunu gerçekleştireceğiz.“ ifadelerini kullandı. Kemal Ergün, “İnşallah bu zor zamanların üstesinden hep birlikte geleceğiz.” diye eklerken, pamdeminin bir imtihan olduğunu da sözlerine ekledi. “Bu imtihanı hep birlikte atlatıp bu süreçten bütün toplum olarak daha güçlü çıkacağımıza yürekten inanıyorum.” diye konuştu.(c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş