Gündem

Avusturya’da ALIF, Olağan Kongresini İptal Etti

Avusturya İslam Federasyonu (ALIF), 11 Ekim tarihinde yapacağı olağan genel kurulu, ülkedeki mevcut siyasi atmosferden dolayı iptal etti.
09 Ekim 2020
ALIF Başkanı Resul Koca @ Değişiklikler: Camia Haber

Avusturya İslam Federasyonu (ALIF), 11 Ekim tarihinde yapacağı olağan genel kurulu iptal ettiğini duyurdu. Olağan genel kurulunu ülkedeki siyasal şartların elverişli olmadığı gerekçesi ile iptal etmek zorunda kaldığını duyuran ALIF, ayrıca ülkede meydana gelen gelişmelerden duyduğu hoşnutsuzluğu ve rahatsızlığı da dile getirdi.

Gelişmeler üzerine bir açıklama yapan ALIF Başkanı Resul Koca, “Avusturya’da bu raddeye varabileceğini hiç tahmin etmediğimiz, çoktan aşıldığını zannettiğimiz bir durum içerisinde kendimizi bulduk.” dedi.

“Çok ciddi bir tehlike içerisindeyiz”

Başkan Resul Koca açıklamasında şunları söyledi: “Dinî bir azınlığa açıkça virüs benzetmesi yapılabiliyor ve buna da kamuoyundan itiraz gelmiyorsa artık çok ciddi bir tehlike içerisindeyiz demektir.” ALİF olağan genel kurulu bu arka plandan hareketle, en başta kendini koruma amaçlı olarak iptal edildi. Ayrıca Müslümanlara yönelik nefret dilinin daha da yoğunlaşmasının önüne geçmek de istendi. Resul Koca: “Sağcı ve İslam düşmanı kesimlere Müslümanlar üzerinden siyaset yapma ve ALİF’i siyasi emellerine alet etme fırsatı vermek istemiyoruz.”

ALİF Başkanı, aynı zamanda dinî azınlıklara karşı olumsuz algı oluşturma çabalarına karşı kamuoyuna uyanık olma ve meseleyi ciddiye alma çağrısında bulundu. Koca şu ifadelerde bulundu: “Nefret ve kışkırtma dilinin nelere yol açtığını tarih bize göstermiştir. Bu tür fitnelerin hemen farkına varıp bunlara hep birlikte karşı durmak bütün toplumun görevidir. 21. yüzyılda hâlâ asılsız iddia ve ithamlarla dinî bir azınlığın karalanabiliyor olması bizlerde büyük bir hayal kırıklığına sebebiyet vermiştir.”(ib)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Fransa’daki İslami Kuruluşlar: “Cumhurbaşkanına Sunulan Metin, Müslümanları Suçlayıcı ve Ötekileştirici”

Fransa’da bir süredir tartışılan, Ulusal İmamlar Konseyi İlkeler Tüzüğü’ne imza atmayan Millî Görüş Fransa İslam Konfederasyonu, Fransa'daki Türk Müslüman Dernekleri Koordinasyon Komitesi ve Tebliğ Federasyonu ortak bir açıklama yaptı. İslami kuruluşlar, prensipte imamlar konseyi projesini desteklemekle beraber Macron'a sunulan metnin Müslümanları suçlayıcı ve ötekileştirici ifadeler içerdiğini açıkladı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş