Toplum

Alman Vatandaşlığı Kaybedilse de Süresiz Oturum Hakkı Devam Eder

Avrupa Adalet Divanı, izinsiz olarak başka bir ülke vatandaşlığına geçmesi sebebiyle Alman vatandaşlığını kaybeden bir kimsenin Almanya’da süresiz oturma hakkının devam ettiğine hükmetti.
24 Ekim 2020

Almanya’nın Duisburg kentinde, Türk vatandaşlığını izinsiz olarak yeniden alan ve böylece Alman vatandaşlığı düşen bir kişinin müracaatı üzerine karar veren Avrupa Adalet Divanı, bu kişinin daha önce sahip olduğu süresiz ikamet hakkının devam ettiğine hükmetti.

Söz konusu karara konu olan davada, daha önce Türk vatandaşı olan bir kadın süresiz oturum hakkına sahipti. Alman vatandaşlığı alan kadın, daha sonra yeniden Türk vatandaşlığına geçti. Bunun üzerine Duisburg Yabancılar İdaresi, ilgili kişinin Almanya’ya yeni gelmiş gibi ikamet izni işlemlerini yeniden balattı. İlgili kişi ancak süreli ikamet izinleri ile Almanya’da kalabildi.

Konunun İdare Mahkemesine yansıtılması üzerine mahkeme bu konuda Avrupa Adalet Divanı’nın yorumunu almak istedi. Avrupa Adalet Divanı, bugün aldığı kararla Alman vatandaşlığına geçenlerin bunu kaybetmeleri halinde vatandaşlık öncesi sahip oldukları hakları kaybetmeyeceklerine hükmetti.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş