Gündem

Fransa Devlet Olarak İslam’a Hakareti Destekliyor

Başarısız politikalarının sonuçlarını örtmek için dikkatleri İslam ve Müslümanlara çekmeye çabalayan Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, şimdi de Peygamberimize hakaret içeren karikatürleri resmi binalara yansıttı. İslam’a hakaret sırasına bir de yerel idareciler girdi.
24 Ekim 2020
Macron, İslam ve Müslümanlara hakareti resmi siyaset haline getirdi.

Fransa’da Macron gibi yerel yöneticiler de Müslümanları hedef alan uygulamalara başladı. Ülkenin Montpellier ve Toulouse kentlerinde, Paris yakınlarındaki Conflans-Sainte-Honorine semtinde geçen hafta başı kesilerek öldürülen öğretmeni “anmak için” resmi binaların duvarlarına Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’nun Hazreti Muhammed’e yönelik hakaret içerikli karikatürleri yansıtıldı.

Beziers’de de aşırı sağcı Belediye Başkanı Robert Menard’ın kararıyla kentin birçok yerinde söz konusu karikatürler gösterildi.

Macron yönetiminin son zamanlarda Müslümanları ve camileri hedef alan açıklamaları ve baskılar sonrası ülkede İslam karşıtı uygulamalar arttı.

Emmanuel Macron bir açıklamasında, Hazreti Muhammed’e yönelik karikatürleri yayınlamaktan vazgeçmeyeceklerini söylemişti.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin de ülkedeki marketlerde helal gıda ürünleri için bölümler bulunmasından rahatsız olduğunu belirtmişti.

İnsan Hakları Liginin (LDH) avukatı Arie Alimi, öğretmenin öldürülmüş halde bulunmasının ardından Fransız siyasetçilerinin büyük bölümünün Müslümanları hedef alan açıklamalarda bulunduğunu, bunun sonucu olarak başkent Paris’te başörtülü iki kadının saldırıya uğradığını belirtmişti.

EKONOMİ BAKANI DA YÜZMEYE TAKTI

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, bazı belediyelerin yüzme havuzlarında kadınlara özel seans saatleri düzenlemesini, terörist ideolojiyle bağdaştırdı. Bakan Le Maire bu belediyelerin bu uygulamasını “terörün kökenindeki ideoloji olan siyasal İslam’a teslim olmak ve korkaklık” olarak nitelendirdi.

Le Figaro gazetesine verdiği mülakatta Le Maire, ülkedeki ekonomik çıkmazı nasıl idare edeceğinden ziyade Fransız iş insanlarından “dini ayrımcılıkla mücadeleye” katkıda bulunmalarını da istedi. Bakan bununla İslam müslümanları kastetti.(aa/c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş